Didar Şensoy – 12 Eylül Faşizme Karşı “Direnişin Sembolü

0 2.343
image_pdf

Didar Şensoy, 12 Eylül, Faşizme Karşı Direnişin Sembolü

Kimdir bu sevgide çoğalan, yaşamını emekçi halkına en zorlu döneminde vermeyi başaran ateş, inat ve öfke kadını? Kimdir bu inanç, direniş ve bilinç insanı? Kimdir bu 50 yaşında kartal? Açık faşizmin en azgın terör günlerinin şiddetine gövdesiyle yalın kılıç barikata durmuş, tank paletlerinin ve postal seslerinin terör estirdigi her şeyi ve herkesi susuturmaya çalıştıgı günlerde devrimci tutsaklara “Dayanın, teslim olmayın” yigitlerim diye haykıran İşkenceye boyun eğmeyen ” bu soylu, eğilmez, uzlaşmaz ve sarsılmaz kadın kimdir?

Tarih 12 eylül faşist Kenan Evren cuntasının gerçekleştirildigi günlerdi ülkenin kana buladıgı dönemdir. bütün ülkenin kocaman bir işkencehaneye çevrildigi, daragaçlarında halkın en yigit evlatlarının idam edildigi, cezaevlerinin dolup taştıgı günlerdi. Onlar; eşlerini ogullarını kızlarınını faşizmin işkencelerinden ve katlinden kurtarmak için evlerinden çıktılar. Metris Anneleri, Mamak anneleri ve Diyarbakır anneleri oldular. Didar Şensoy bu annelerin öncülerindendi, Onlar kendi çocuklarına sahip çıkmaktan, devrimcilere sahip çıkmaya, oradan devrim ve sosyalizm savaşçılıgına ilerrlediler. faşizmin zulmünün önüne barikat oluşturdular.

İnsan Hakları Dernegi’nin kurucusu. Didar Şensoy Arnavut bir ailenin çocugu olarak 1934 yılında Yugoslavya’da dogdu daha sonra yüksek bir bürokratın eşi 3 çocugun annesi ve yugoslav devrimine kafa emekçisi olarak katılan bir ögretmendi. radyo spikeri idi.

12 eylül darbesinin gerçekleştigi günlerde THKP-C/MLSPB tutsagı kardeşinin yaşamıyla birlikte mücadeleye atıldı ve bütün devrimci tutsakların Didar ablası oldu. 12 eylül faşizmine karşı girişilen direniş, ögrencilerin-işçilerin hak ve özgürlük taleplerinde buldu. oturma eylemlerinde, mitinglerde, gösterilerde yürüyüşlerde büyüdü çogaldı 1 eylül 1987 yılında cezaevlerindeki devrimci tutsakların direnişini Ankaraya meclise taşırken faşit devletin askeri ve polisinin işkencesi sonrasında şehit düştü.

 

image_pdf
You might also like