Tarih 1 Haziran 1971 / Yer İstanbul-Maltepe, İki Adalı’nın Destansı Öyküsü

0 1.744
image_pdf

Hüseyin Cevahir

Mahir Çayan’la birlikte, Türkiye Devrimci Hareketi’ne damgasını vurmuş Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi’nin kurucularından, aynı zamanda Türkiye’de teslim olmayan devrimci geleneği yaratanlardan biri.
SBF‘de öğrenciyken yaz tatilinde Parti’nin görevlendirmesi ile Kürt kentlerini, köylerini dolaşıp izlenimlerini ”Dogu Anadolu Sorunu” Başlıgı İle Partiye Rapor  etti, ulusal sorun üzerine devrimci bakış açısının netleştirilmesinde ilk verilerin  sağlıklı tarzda ele alınmasında ilk verileri ifade edenlerden oldu.

“Kalın çizgileriyle edebiyatımızın dünü” gibi bir inceleme yazısı yazdı, edebiyat ve sanat üzerine devrimci bakış açısını şekillendirmeye çalıştı. “Küba devrimi üzerine” inceleme yazısıyla oportünizm, revizyonizme karşı devrimci çizgiyi, bunun ülkemizde nasıl şekilleneceğini ortaya koydu.

“Ortadoğu halklarının devrimci mücadelesi ve kurtuluşu birbirine sıkı sıkıya bağlıdır. artık Ortadoğu’da Ürdün’ün, Lübnan’ın, vs. tek tek kurtuluşu değil, bütün Ortadoğu halklarının emperyalizmden ve feodalizmden kurtuluşu söz konusudur. Aynı şekilde, Latin Amerika’da da kurtuluş kıta çapında olacaktır” şeklindeki, “komşu ülke halklarının birlikte mücadele etmesi” yönündeki tespiti bugün de geçerliliğini koruyor.
Teorik çalışmaları dışında yakın arkadaşları O’nu, “öyküler ve şiir yazardı, Shakespeare okurdu ve Jimi Hendrix dinlerdi” diye anlatıyor. Bu zenginliği ve donanımı sığdırdığı hayatının sonunda da 51 saat süren destansı bir direniş bırakarak veda etti. Tarih 1 Haziran 1971’di.

Turhan Feyizoğlu’nun son kitabı “İki Adalı”, Türkiye’nin devrimci gençlik liderlerinden Hüseyin Cevahir, Ulaş Bardakçı ve Mahir Çayan’ın yaşamlarına, siyasi mücadelerine ışık tutuyor. Kitapta dikkat çeken bölümlerin başında ise Türkiye devrimci hareketi’nin tarihine damgasını vuran “Sibel Erkan olayı” geliyor.
“Sibel Erkan olayı”nın perde arkasının İki Adalı’da anlatıldığının altını çizen Feyizoğlu, “İsrail’in İstanbul Başkonsolusu Ephraim Elrom, Türkiye Halk Kurtuluş partisi cephesi (THKP-C) liderlerinden Mahir Çayan, Hüseyin Cevahir ve arkadaşları tarafından 17 mayıs’ta kaçırıldıktan sonra 23 Mayıs günü öldürüldü. Elrom’un öldürülmesinden sonra polis başta Mahir Çayan ve Hüseyin Cevahir olmak üzere THKP-C üyelerine karşı baskınlar düzenlemeye başladı. “

51 SAAT SÜREN SİBEL ERKAN OLAYI
27 Mayıs 1971′de Çayan ve Cevahir İstanbul Maltepe’de boş bir eve sığınmışlardı. 30 Mayıs sabahı ise güvenlik kuvvetleri aldıkları ihbar sonucu evi sardılar. Polisle çatışarak evden çıkmayı başaran Mahir Çayan ve Hüseyin Cevahir, Maltepe Orhangazi caddesi Küçükbağ sokak 8 numaralı apartmanın bahçe duvarından atlayarak içeri girmişlerdi. Feyizoğlu, 51 saat süren olayın devamını şöyle anlatıyor;”Daha güvenli olur diye üst kata çıkan iki arkadaş Binbaşı Dinçer Erkan’a ait dairenin kapısını kırarak içeri girdiler. Evde bulunan anne Sevim Erkan, 10 yaşındaki oğlu Tamer ve 14 yaşındaki Sibel’in evden çıkmalarına izin verdiler. Ama Sibel tam çıkacakken Mahir Çayan, “Sen kal, bize su getir” diyerek genç kızı alı koydu. İşte 51 saat sürecek olan “Sibel Erkan olayı” böyle başladı. Sıkıyönetim Komutanlığı’na bağlı askerler ve keskin nişancılar evi çember altına almıştı”

CEVAHİR’E 23 KURŞUN
Feyizoğlu, olay sırasında Mahir Çayan ve Hüseyin Cevahir’le Albay Hayri Çakmak arasında konuşmalar yaşandığını söyledi: “Bu konuşmalar banta alınmıştı. İTÜ’de çözülen bant konuşma kayıtları İstanbul 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 3 nolu mahkemede 15 Ekim 1971 tarihinde yapılan duruşmada dinlendi. Bu konuşmaların tam metni ise ilk kez bir kitapta yayınlandı.” Sibel Erkan olayı kanlı bitmişti. Hüseyin Cevahir yaşamını yitirmiş ve üzerinde 23 kurşun çıkmıştı. Mahir Çayan ise yaralı olarak ele geçirilmişti.
PAZARLIK DİYALOĞU
İşte o konuşmalardan bir bölüm:
Mahir Çayan: Bizim bir şeye gereksinimiz yok ama kızın bir takım şeylere gereksinimi olabilir. Yemek yemiyor. Burada peynir ekmek var. Sibel yemiyor. Bilmiyorum istiyor mu bir şey söylesin.
Sibel Erkan: İstemiyorum.
Mahir Çayan: Burada soğan ekmek var. Kızcağıza zorla yedirmeye çalıştık ki hasta olmasın, bir şey olmasın..
Binbaşı: Teşekkür ederiz. Şartların sonucu geldiği an hemen size bildireceğim. Söz verdim.
Mahir Çayan: O sonucu alıncaya kadar kızcağıza hiçbir şey yapılmayacaktır. O bizim kız kardeşimizdir.
Binbaşı: Ben sizinle çok çekiştim. Şu garip yavruyu anasına, babasına bağışlayın bırakın.
Hüseyin Cevahir: Binbaşı A. Bey bunu hükümet bağışlar, hükümet.
Mahir Çayan: Ben başka bir mesele söyleyeceğim, bak dinle. Biz dayanırız sonuna kadar fakat bu kız dayanamayabilir, yemek ekmek meselesinden dolayı, dinliyor musun?
Binbaşı: Anlayamadım
Mahir Çayan: Biz alışkınız ve dayanırız, yemek ekmek meselesidir.
Binbaşı: Onu düşünüyoruz, demek ki vicdanınız çok temiz. O halde beraber çıkın.
Hüseyin Cevahir: Binbaşım ben Cevahir. Buraya gelince söylüyorsun vicdandan, şundan bundan bahsediyorsun. Örgütten bahsediyorsun. Radyolar bangır bangır şakiler, caniler diye ikaz ediyor. Madem öyle ilan ediliyoruz bugün kamuoyunda, öyle olacağız.
Binbaşı: Bu duruma düşürmeyin kendinizi.

MAHİR’İN ANNESİ: YAVRUM SÖZÜMÜ DİNLE TESLİM OL
Naciye Çayan( Mahir Çayan’ın annesi) : Mahir,.
Mahir Çayan: Buyur anne
Naciye Çayan: Evladım
Naciye Çayan: Ben geldim çocuğum.
Mahir Çayan: Söyle anne
Naciye Çayan: Yavrum, gel ne olursun, teslim ol çocuğum,
benim hatırım için evladım, bir şey olmayacak gel çocuğum gel
Mahir Çayan: Anne, dinle bak, sonra çek git, dinle sözümü,
bu faşist köpekler seni kandırmışlar sakın bunların oyununa gelmeyin.
Naciye Çayan: Yok evladım, bir şey yapmayacaklar, benim
sözümü dinle.
Mahir Çayan: Teslim alınca işkence yapıp bu namussuzlar
öldürecekler, arkadaşlarımızı aynı şekilde
dünyasına pişman etmişlerdir.
Naciye Çayan: Mahir.
Mahir Çayan: Çekil, çekilin gidin. Yarının Türkiye’sinde
bunların yüzüne tüküreceklerdir.

Unutma Cellat Hiç Bir Suç Cezasız Kalmaz…

KURTULUŞA KADAR SAVAŞ… 

 

image_pdf
You might also like