Kızıldere Şehitleri | Ey Gidi Karadeniz, Anadolu O “Bir Adalı

0 2.725
image_pdf
EY GİDİ KARADENİZ,  ANADOLU,  O “BİR ADALI

Abdülaziz’den olma, Naciye’den doğma Mahir Çayan… Şeyh Bedrettin’in , Pir Sultan’ın yoldaşı…Denizlerin idamını engellemek için üç İngiliz ajanını kaçıran, yolu Niksar’ın Kızıldere köyüne düşüp ‘ya teslim olursunuz, ya ölürsünüz” anonsuna ”biz buraya dönmeye değil, ölmeye geldik” diyen adam… Ulaş Bardakçı’nın, Hüseyin Cevahir’in can yoldaşı Mahir Çayan…

Kızıldere’de o kerpiç evde, 9 yoldaşla beraber devrimin tanımını yeniden yazan, Adalı Mahir Çayan…
O’nu öldürmek için kızılderede havan topları, bazukalar ve kurşunlarla saldıranlar, hedefi vuramadılar…
Önce döner sandılar dönmedi… sonra, ölür sandılar ölmedi… kızıldere son dediler bundan gayri bu topraklarda devrimin esamesi bile okunmayacak dediler…

Egemen sınıfların korkulu rüyası Mahir Çayan…

Ölmeyen, öldürülemeyen umudu Anadolu’nun tüm mazlum halklarının Denizlerin, İbrahimlerin yoldaşı… Anadolu, Karadeniz, Kürdistan O, Adalı Mahir Çayan…

 

Sinan Kazım Özüdoğru

Sinan Kazım Özüdoğru, Dev-Genç önderi ve Kızıldere’de Şehit Düşen THKP-C üyesi.1949’da Sivas Şarkışla’da yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ankara Atatürk Lisesi’nin aktif öğrencilerindendi. Okul gazetesini çıkarıyor, tiyatro çalışmalarına katılıyordu. Daha sonra Sosyal Hizmetler Akademisi’ne devam etti.Ekim 1970’te Dev-Genç’in son kurultayında genel sekreter seçildi.

Mihri Belli ile yaşanan tartışmalarda Mahir Çayan’ın yanında oldu. THKP-C’nin kurucuları arasında yer aldı.THKP-C’nin, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ‘ın idamlarını engellemek için THKO savaşçılarıyla beraber gerçekleştirdiği Ünye’deki NATO radar üssünün basılıp 3 İngiliz teknisyenin rehin alınması eylemine katıldı. 30 Mart 1972’de Niksar’ın Kızıldere köyünde 9 yoldaşıyla birlikte ölümsüzleşti.

 

Cihan Alptekin

Cihan Alptekin 1947, Ardeşen Rize’de doğduTürkiye Halk Kurtuluş Ordusu THKO kurucu önderlerinden devrimci. Temmuz 1969’da Filistin’e giderek El-Fetih kamplarında diğer arkadaşlarıyla birlikte askeri eğitim aldı. Türkiye’ye dönüşünden bir süre sonra yakalandı ve hapse atıldı. Kasım 1971’de tutuklu bulunduğu Maltepe Askeri cezaevinden THKP-C liderleri Mahir Çayan Ulaş Bardakçı ve Ziya Yılmaz ile birlikte tünel kazarak firar etti.

Ocak 1972’de diğer THKO önderleri Hüseyin İnan, Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan’ı idamdan kurtarabilmek amacıyla THKP-C lideri Mahir Çayan’la Ankara’da bir araya geldi ve ortak eylem kararı alındı. Yapılan plan gereği THKO ve THKP-C Fatsa’da ortak karargâh kurdu ve Ünye’deki NATO üssünde görevli İngiliz teknisyenler kaçırılarak Kızıldere’ye götürüldü. Rehinelere karşılık idamların durdurulması talepleri kabul edilmedi. Kızıldere’de saklandıkları yerin tespit edilmesinin ardından CIA koordinasyonuyla gerçekleşen bir operasyonda, kuşatıldıkları evde bombalanarak hayatlarını kaybettiler.

 

Ertan Saruhan

Ertan Saruhan, THKC üyesi Karadeniz Bölgesi 1960’ların ikinci yarısında bölgede devrimci düşünceleri yaygınlaştırmak için bir çok yerel gazete yayınlanmış, bunlardan biri de Fatsa’da Ertan Saruhan’ın öncülüğünde yayınlanmıştır (Köylü Gazetesi).

Mahir Çayan ve arkadaşlarının Karadeniz Bölgesi’ne yönelik iradi örgütlenme faaliyetlerinde de Ertan Saruhan önemli bir bağlantı noktasını oluşturmuştur. Karadeniz Bölge’sinin çeşitli il ve ilçelerindeki mücadeleleri organize etmiştir. Fındık ve tütün mitinglerinin örgütlenmesinden gerillanın lojistik hazırlıklarına kadar bir çok faaliyetin içinde bulunmuştur. Defalarca Mahir Çayan ile doğrudan görüşmüş, ayrışmalarda onun yanında tavır almıştır.

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamlarını durdurmak için üç İngiliz ajanını kaçıran 8 THKP-C kadro ve savaşçısı ile THKO’nun iki kadrosu, Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Kızıldere köyünde, kuşatıldıkları evde çatışmada şehit düştü.

 

Ömer Ayna

Ömer Ayna, 1952 yılında Amed’in Dicle ilçesinde doğmuştur. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamını engellemek için Mahir Çayan ve diğer 8 Yoldaşı ile birlikte Kızıldere’de şehit düştüğünde henüz 20 yaşındaydı. Kızıldere direnişi sırasında Mahir Çayan’dan sonra vurulan ikinci devrimcidir.

Ömer Ayna, Mahir Çayan’ın vurulmasının ardından vurulan ilk kişi olmuştur. Çatışma esnasında askerlerin açtığı ateş sonucu sağ gözünden vurulmuştur. Ağır yaralı olmasına karşın hala hayattadır ve evde tek ölü olan Mahir Çayan ve 3 İngiliz rehinedir. Eve yapılan son saldırıda havan topu kullanılmıştır ve kullanılan havan topu Ömer Ayna ve arkadaşlarının olduğu samanlığı hedef almıştır. Bu ateş sonrası Ömer Ayna ölümsüzleşmiştir.

 

Sabahattin Kurt

Sabahattin Kurt 28 Temmuz 1949’da Van’ın Gevaş ilçesinde doğdu. Babası eczacı kalfası, annesi ev kadınıydı. İlk ve Orta öğrenimini Gevaş’ta, lise öğrenimini de Malatya’da tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne 1 Kasım 1966’da kaydını yaptırdı. Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) ve devamında Dev-Genç’in militanı oldu.18 Mart 1970’de sivil faşistlerin Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi’ne yaptıkları baskında silahla yaralandı.

1970-71 döneminde son sınıf öğrencisiyken Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğrenci Derneği (SBF-DER) yönetimine seçildi. Rize’nin Çarşamba ilçesi köylerinde üreticilerin örgütlenmesi çalışmalarına katıldı. Bölgede çalışma yürüten devrimcilerin arasında sevilen biri oldu. Karadeniz bölgesinde köy milislerinin örgütlenmesi çalışmalarını yürütürken 12 Mart askeri darbesi oldu, Ankara’ya döndü. THKP-C içerisinde faaliyetlerini Ankara’da yürüttü. Ceza evinden firar eden yoldaşlarıyla birlikte tekrar Karadeniz bölgesine gitti. Kızıldere’de şehit düştüğünde 23 yaşındaydı.

 

Hüdai Arıkan

Hüdai Arıkan : 1946, Denizli-Çivril doğumludur. Ankara’da gençlik mücadelesinin ve Dev Genç’in örgütlenmesinin birçok aşamasında yer almıştır. Partinin ilk örgütlenmesinde yer alan kadrodur. THKP Genel Komite Üyesi. Askeri hazırlıkların yapılması için Filistin’e geçerken Kilis’te yakalandı. Hüseyin Cevahir, Ulaş Bardakçı ile birlikte örgütün illegal faliyetlerini yürüttü. ilk banka soyğunlarında yer aldı. 30 Mart 1972’de Kızıldere’de ölümsüzleşti.

 

Saffet Alp

Saffet Alp : THKP-C’nin ordu içindeki örgütlenmesini gerçekleştiren kadrolardan biridir. 1949, Kayseri doğumludur. Başlangıçta askeri birliklerde “Hava Kuvvetleri Proleter Devrimci Örgütü”adlı bir oluşuma önderlik yapmış, giderek THKP-C’nin kadrolarından biri olarak doğrudan örgütlenmenin içerisinde yer almıştır. Kızıldere’de yoldaşları ile birlikte şehit düştü.

 

Nihat Yılmaz

1937 Ordu’da doğdu. Fatsa’nın Bozdağı köyünden Ayşe ile Şevki’nin oğlu; çiftçi çocuğu ve çiftçi. Babası öldüğünde Nihat çok küçüktü, üç kardeşinin de en büyüğüydü. İlkokulu Bozdağı köyünde okudu. Ortaokul için Fatsa’ya gitti. 1967’de Fatsa’da Türkiye İşçi Partisi (TİP) kurulunca Nihat’ın partili yaşamı başladı.

Sadun Aren’ le yürütülen tartışmalarda Mahir Çayan’dan yana tutum aldı. Karadeniz bölgesindeki THKP-C üyesi. Sabahattin Kurt, Ertan Saruhan ve Ahmet Atasoy ile birlikte kır çalışması yürüttüler.Fındık mitinglerinden tütün mitinglerine kadar bölge halkının bütün hak mücadelelerinin içindedir. Kızıldere’de 9 yoldaşı ile birlikte çatışmada şehit düştü.

 

Ahmet Atasoy

1946 Ünye-Sarıhalil köyü doğumludur. Karadeniz köylüleri içinde yürütülen mücadelede örgütlenmiş bir devrimcidir. Ahmet Atasoy göçebedir. Çok uzak, Sarıhalil diye bir köyden. Fatsa’nın yakınlarında Gariboğulların bir tarlasına yerleşmiş göçebelerdir.Karadeniz bölgesinde Ziya Yılmaz Yeşil Fatsa isimli bir gazete çıkarır. Bölgede sosyalizm idealine sahip her insanın mutlaka tanıştığı Ziya Yılmaz’ı, Ahmet Atasoy da gelip bulur.

TİP içinde yaşanan ayrışma sürecinde THKP-C içinde devrimci mücadeleye katılmıştır. Deniz Gezmiş’lerin idamını engellemek için yapılacak eylemin tasarlanması, istihbaratı, eylem sonrasında saklanacak yerin temini, eylemde yer alma ve bütün bu süreç içerisinde ikna yeteneği ile sorunları çözmede Ahmet Atasoy insanüstü bir gayret halindedir.Ahmet Atasoy Kızıldere’de 9 yoldaşı ile birlikte şehit düştü.

YOLUMUZ DEVRİM YOLUNDA DÜŞENLERİN YOLUDUR.!

KIZILDERE SON DEĞİL SAVAŞ SÜRÜYOR.!

THKP-C/MLSPB

image_pdf
You might also like