QAMIŞLO’DA HAZİRAN ŞEHİTLERİ ANILDI

0 1.670
image_pdf

Hüseyin Cevahir Ve Haziran Şehitleri Qamişlo’da Ortadoğu Devrim Cephesi Basın Bürosu’nun  Düzenlediği Etkinlikle Anıldı. Anmada Hüseyin Cevahir’in Doğu Anadolu Raporundaki tarihsel uyarısına vurgu yapılırken 23 Haziran istanbul seçimlerinede değinildi.

Rojava – Qamişlo’da gerçekleştirilen Anma etkinliğine  Kürt, Arap Ve Süryani Partilerin yanı sıra Türkiyeli devrimci güçlerden MLKP, MKP, TKP-ML’de katıldı.

Anma açılış konuşmasının ardından sayğı duruşu ve Ortadoğu devrim cephesi basın bürosu adına Azad Çayan’ın Arapça ve Kürtçe sunumu, Ardından THKP-C/MLSPB Adına Hakkı Kolgu’nun konuşması ve okuduğu bildiri sonrasında. Kürtçe çevirisi yapılan bildirinin Aram Ali yoldaşça Okunması ile devam etti. Anmaya katılan parti ve örgütlerin konuşmaları ve anmaya gönderilen mesajların okunmasının ardından, Haziran Şehitleri anısına hazırlanan sineviyonun izlenmesi ile son buldu.

  • THKP-C/MLSPB ADINA OKUNAN BİLDİRİ

BİZ HAZİRAN ŞEHİTLERİNİN ÇİZGİSİNİN TAŞIYICILARIYIZ

Biz bugün bundan 49 yıl önce 1 Haziran 1971 yılında şehit düşmeden önce Doğu Anadolu Raporu başlıklı çalışmayı yapmak için  Amed’i Bitlis’i karış, karış gezen; Kürdistan emekçi halkının işçisi, köylüsü, kadını, genci ile bire bir temas kurarak  Kürt halkının sorunları ile ilgilenen ve bu sorunları rapor haline getiren partimiz THKP-C nin kurucu önderlerinden  Hüseyin Cevahir’in açtığı yolu takip ederek buralara geldik.

O yıllarda bugün artık en azılı faşistin dahi inkar edemediği Kürt halkının varlığının-yokluğunun tartışılmasının dahi cesaret istediği bir dönemde Dersim’li Hüseyin Cevahir biz yoldaşlarına yürünmesi gereken yolu göstermişti. Biz de bize bu yolu açan Parti-Cephe çizgisine ve rehberlerimize layık olmanın çabası ve gayreti içindeyiz ve onlara bize böyle bir yolu gösterdikleri için minnettarız

Elbette biz bu yolun engebeli, dolambaçlı ve sarp bir yol olduğunun farkındayız bu yolda dönenler mum gibi sönenler olacak. Fakat, bütün zorluklara engellere rağmen çizgide kararlı, yolda inatçı ve cesurca dövüşenler ve düşenlerde var. İşte biz dövüşenlerin ve düşenlerin Parti-Cephe çizgisini sürdüren Tamer Arda, Atilla Ermutlu ve Dersim’li Cevahir’in açtığı yolu takip ederek buraya varan ve Rojava devrimine can, kan, alınteri katan Mahir Arpaçay, Alper Çakas’ın takipçileri Haziran’cılarız.  Evet tamda önderimiz Mahir Çayan’ın dediği yoldayız ve yolumuz devrim yolunda düşenlerin yoludur

Bildiğiniz gibi 23 Haziran’da İstanbul’da bir seçim gerçekleşti elit dikta ittifakının yani Banka ve sanayi burjuvazisi TÜSİAD’ın yeni liberal figüranı Ekrem  İmamoğlu Tam Bağımsız Türkiye vurgusu yaptı.  Biz de yeni liberal figürana  tarihten bir hatırlatma yapmak isteriz, bugün mensubu olduğun parti CHP Missouri zırhlısını pullar bastırarak karşılamıştı, çete ruhlu Erdoğan’ın ağababaları ise 6. Filoyu Dolmabahçe’de secdeye durarak karşıladılar o açıdan sen tescilli CIA ekibinle Deniz Gezmiş’in Tam Bağımsız Türkiye şiarını şahsi hırs ve ihtirasının emellerine alet edemezsin…

Asıl üzerinde atlamamamız gereken ise tüccar ve çete lideri Erdoğan’a kaybettirenin kim olduğudur buda gayet açıktır. iki halktır biri Kürt halkıdır örgütlüdür ve gücünü seferber etmiştir. bir diğeri Türk halkıdır politiktir tercihini yapmıştır ve Kürt halkı ile birlikte tüccar-ticaret burjuvazisinin çete ruhlu diktatörüne kaybettirmiştir. bu böyle bilinmelidir…

Ve son olarak bir kez daha Haziran şehitlerinin düşlerinin taşıyıcısı olduğumuzu vurgulayarak Hüseyin Cevahir’in Doğu Anadolu Raporunda biz iki ülke devrimcilerine yaptığı tarihsel uyarıyı hatırlatarak tamamlamak gerektiğine inanıyoruz.

Emperyalizm orta doğu’da planını hızla tatbik etmekte, Halkların arasına düşmanlık sokup mücadelesini bölmeye, arkadan hançerlemeye çalışmaktadır. İşte durumun can alıcı noktası burası…  Türk ve Kürt devrimciler, bütün yurtseverler omuz omuza çalışmalıdırlar baş düşman emperyalizme karşı mücadele edilmeli ve uyanık olunmalıdır. (Hüseyin Cevahir)

YA ÖZGÜR VATAN YA ÖLÜM

KAHROLSUN EMPERYALİZM

KURTULUŞA KADAR SAVAŞ

27 HAZİRAN 2019

THKP-C/MLSPB

image_pdf
You might also like