ALPER ÇAKAS: ROJAVA GÜNLÜĞÜ

0 1.937
image_pdf

ALPER ÇAKAS’IN ROJAVA GÜNLÜĞÜ

“SANER KOÇGİRİ”

ÇIKIŞ: 25 Nisan 2015-Cumartesi

ADI: SANER

SOYADI: KOÇGİRİ

D.T: 25.04.2015

MESLEĞİ: ÖĞRENCİ

FELSEFESİ: GERİLLACILIK


Cuma- 01.05.2015
Rojava topraklarına ayak basışımızın üzerinden 3 gün geçti. ilk gün aşırı derecede yaralı olduğumuz için Rojava’lı bir Aile’nin evinde kaldık, bizlere çok sıcak davrandılar, çok iyi insanlar. bundan hiçbir zaman kuşkumuz yoktu ancak pratik olarakta yaşamış olduk. yola çıktığımız gün sabah 10.00’da evden çıktım. Saat 14.00’de otobüsümüz kalkıyordu. Evin’imin yanına gittim, sigara uzattım. saklayacağını söyledi. bana yazmasını verdi. şuan cebimde. Cephede boynumda olucak.

Yol çok iyiydi. Komutan Asım, Kadir, Atilla ve Ben. indiğimizde Bismil’deydik. yoldaş Özgür bizi karşıladı. Ordan HPG gerillasının yanına geçtik, Mardin eyaleti. gerillalar bizi çok iyi karşıladı. bizim hareketi seviyorlar. 2 gece 3 gün dağda kaldık. ordan bizi sınırdan geçirecek olan Yoldaş Alan ve Selma çiftinin evine geçtik. ikiside PKK şehir yapılanmasında görevliydi. 1 gece orda kaldık. artık beklemeketen sıkılmıştık cepheye eğitime geçmek için can atıyorduk. herşey çok iyi gidiyordu. Taa ki sınıra kadar.

Heval Alan sınırda hiçbir sıkıntı yaşamayacağımızı söyledi, ancak öyle olmadı. kurye bizi tellere 300 m kala bıraktı. koşmaya başladık. 1. teli geçtik, 2. teli de geçtik. asker ateş açtı. 3. tel Alman Teli’ydi. jilet dolu bir tel. Atilla ilk ulaşan kişiydi. ancak takıldı. komutan Asım ve Kadir’de sıkıştılar. bende büyük bir çanta vardı. önce çantayı attım. sonra tek adımda telin üstünden zıpladım. her yerim derin bir şekilde kesildi. Ellerim, bacaklarım. teli ilk aşan bendim. Kadir’i çekip fırlattım. 2 adım attıktan sonra. uçurum… 20 metre aşağı uçtuk. Galiba o kadar vardı.

Çok şanslıydık. çalıların üzerine düştük. ne yazık ki Atilla yakalandı. ilk ben, sonra Kadir en son komutan Asım uçtu aşağı. asker taş atmaya başladı. Çok güçsüzdük. o esnada. karşılık veremedik. komutan Asım “gidin” dedi. kamışların arasına daldık. çok sertlerdi. aştık. kuryeyle karşılaştık. bize yanlış yerden geldiğimizi söyledi. T.C sınırındaki kurye bizi yanlış yönlendirmişti. korkaktı. Neyse. Ben ve Kadir. YPG noktasına ulaştık. Türkçe bilen bir komutan’a komutan Asım’ın sınırın bu tarafında olduğunu söyledik. gidip getirdiler.

Yola çıktık. ıslak, yaralı ve bitkin düşmüştük. ancak bi yandan büyük bi deneyim kazandık. önce bir eve geldik komutan Asım çamur olduğu için duş aldı. ordan hastaneye geçtik. tedavi olduk. başka bir eve geçtik. 1 gece kaldık. süper bir Ailey’di. çok iyilerdi. akşam saatlerinde ordan çıktık Karargaha geldik. Ben ve Kadir yeni şerwan’dı. devremize geçtik. kamufulajımızı giydik. keleşimizi aldık. bu arada Atilla aile’sine teslim edilmiş rahatladık. çünkü düşman elinde olması bizi endişelendiriyordu.

Gece saatlerinde mangalarımıza geçtik. sabah spora kalkmayacak dinlenecektik. sabah kahvaltıya kalktık. arkadaşlar spordan geliyorlardı. ilk günümüzdü. Kadir’de ben de çok sıkılıyorduk. sıkıntı sinire sebep oluyordu. açıkçası ağlamaklı bir haldeydik. ama kendimizi tutuyorduk. kahvaltı doyurucu değil ama öğlen ve akşam yemekleri çok iyi. bizi sıkan şey. dersler… devre komutanı Heval Militan çok sert biri. derslere o giriyor. full Kürtçe konuşuyor. Kadir hiç anlamasa da ben anlıyorum. biraz… ilk günümüz çok kötü geçti. ama alışıcaz. Kadir’de bende ANNEMİZİ, KARDEŞLERİMİZİ, BABAMIZI, SEVGİMİZİ AŞKIMIZI özlüyoruz. ancak geçecek. savaşmaya geldik. bu tür duygusal şeylere yer vermemeliyiz. şimdilik bu kadar. unutmadan… dün gece geldik ancak sicilimiz bugün alındı. 1 Mayıs! güzel bir başlangıç.
SERKEFTIN HEVALNO.

Cumartesi – 02.05.2015

Şuan saat 06.35. yarım saat erken alındık derse. çünkü spor esnasında 2 yoldaş tartıştı. Heval Militan sert bir eleştiri yapıyor şuan. o dersteyken uyuya kalanın vay haline. burda herşey saati saatine. sabah 04.45’te kalkıp spora gidiyoruz. 07.00’de mangada oluyoruz. 07.30’da ders başlıyor. ondan önce kahvaltımızı yapıyoruz. kahvaltıdan önce sigara yasak. derse Heval Serxwebun giriyor bugün. çok iyi bir komutan. bizim için hem Türkçe, hem de Kürtçe ders anlatıyor. ve’de komik. zamanın nasıl geçtiğini anlamıyoruz. o gelince.

Şuan saat 07.35 yarım saat sonra derse giricez. ama şimdi bi sigara içicez. bu arada yoldaşların hepsi bizi çok sevdi. burda MLSPB’li oldu ğumuzu komutanlardan başka kimse bilmiyor. bu yüzden Kadir’le özel konuşmak istedi gimizde hemen arkamızdan geliyorlar. çok sevdiler. bir sigara içelim. gelicem… şuan saat 13.54. Mektepteyiz. tim komutanım Hevale Serxwebun’u bekliyoruz. birazdan gelir. şimdi Heval Özgür içeri geldi. takım komutanlarından sayı alıyor. kim nöbette kim burda v.b, yarın bende Kadir’de nöbet tutucaz. AİLEM, SEVDİĞİM, YOLDAŞLARIM hep aklımda. Şuanda olduğu gibi. yazmaya devam edicem. olumlu veya olumsuz bir durum olursa. Zaten dediğim gibi herşey aynı.

Eklemeden olmaz. Bugün saat 12.35’te Kadirle Mektepe girdik. tektik. dertleştik. sevdiğimiz kadınlar hep aklımızda. ANNEMİZ, BABAMIZ, KARDEŞLERİMİZ. Bu biraz sıkıntılı bir durum ama üstesinden geliyoruz. yoldaşlığımız çok üst seviyelerdedir. yükselmeye devam edicek. burdaki yoldaşlardan farkımız. eminim ki onlardan daha çok cepheye gitmek istiyoruz. yoldaşlarımızın bize ihtiyacı olduğu düşüncesi aklımıza geldikçe sıkıntı basıyor hemde çok. az önce yani yaklaşık 3 saat önce öğle yemeğinden sonra çay içiyorduk. Kadir ilk geldiğimiz gün arkadaşlara sesimin güzel olduğunu söyledi. bi kez söyledim ama arkadaşlara yetmemiş. bugünde bir iki tane söyledim. ne sorarsın beğey kardaş, şu dağların sırtında bir yiğit mezarı var. şu dersimin dağları, gururla bakıyorum dünyaya, dıl dıxaze here cenge ve EVİN’imle parçamız olan PENCEREMİN BUĞUSUNA ÇİZDİM YÜZÜNÜ. sesimi beğeniyorlar. bizide seviyorlar. bizde onları seviyoruz.
YAŞASIN DEVRİMCİ DAYANIŞMA.

Şuan saat 03.51. az önce Heval Mahir’le Heval Asım bizi görmeye geldiler. ÇOK MUTLUYUZ. moralimiz yerine geldi. acayip mutluyuz. bizle ilgili raporların kendi arkadaşlarımıza gideceğini öğrendik. buda bizim herşeye daha çok bağlanacağımız anlamına geliyor. Aile’mize, sevgililerimize, mektup yazıcaz. buda çok güzel. bundan sonra çok olumsuz bir durum olduğu taktirde yazarım ki olmaz, Hevaller bensiz yapamıyor görüşürüz. az önce Hevale Serxwebun’la muhabbet ettim. Türkiye Devrimci Hareketi ile ilgili, PKK’yle ilgili güzel bir paylaşım oldu. zaten mutluyum dahada mutlu oldum. Heval Serxwebun’dan mektup için A4 kağıdı istedim vereceğini söyledi. SIKINTI TINNE
MAHİR ÇAYAN YAŞIYOR
MLSPB SAVAŞIYOR!!!

Şuan saat 18.45. seminer var. televizyon izlicez. az önce Evin’e, Erkan Abiye ve Aileme mektup yazdım. çok mutluyuz. az önce yine şarkı söyledik Hevallerle. burda günler iyidir. Sıkıntı tınne…

Şuan saat 19.12. Reber Apo’nun 1989 çözümlemelerini dinliyoruz. Önderimiz MAHİR ÇAYAN olmasına rağmen dikkatle dinliyoruz, ancak Hevallerin çoğu uyuklamaya başladı. tabiki bu önderlerine saygısızlık olduğu anlamına gelmiyor. onlara göre Reber Apo Babadan, Anadan daha önemlidir.

Saat 20.41. uyumamıza 20 dakika var. alıştıkça yorgunluk seviyemiz azalıyor. bugün yoldaşlarımızı görmemiz moralimizi çok düzeltti. şimdi kendi aramızda yatakhanede tim olarak ders tekrarı yapıcaz. İYİ GECELER YOLDAŞLAR…

Saat 22.08. etüt bitti. kendi aramızda bugün gördüğümüz dersi tekrarlıyoruz. buda kurallardan biridir. hergün olmuyor ama arada yapmak zorunlu. Şew Baş.

Pazar – 03.05.2015

Saat 07.27. 3 dakika sonra ders başlıcak. bugün tam anlamıyla spor yapabildik. ip çekmece iyi bir spordur. ancak ben ipi yaralı elimle yakaladığım için bırakmak zorunda kaldım. ve takla attım. yaralarım açıldı. şuan yaralarım sargılı. büyük ihtimalle hastaye gidicem. az önce Heval Özgür. (Tim komutanı) beni çağırdı. mektupları okuyacaklar öyle Karargah komutanı Heval Mustafa’ya vereceklerini söyledi. sıkıntı yok mektuplar gitsinde isterlerse 10 defa okunsun, ders başlıyor. sonra görüşürüz.

Şuan saat 07.53. yaklaşık 15 dakikadır Serok Apo’nun çözümlemeleri okunuyor Heval Özgür tarafından. dinlemedeyiz.

Saat 09.42. az önce Heval Özgür’e mektubumdaki bi yeri söyledim silmemi istedi. tekrar yazıcam…

Saat 10.36. Evin aklıma geldi. biliyorum burda duygulara, özleme, çoktan veda etmemiz gerekiyordu. yazmamın sebebi Komutan Çayan’ın içinizde birşey tutmayın demesi yazdıkça rahatlıyorum. buda gelicek buda geçicek…

Saat 12.08. Heval Akif Bagok bana yemek yeminini bana öğretti.
Şiar Be Rıhe Şehidime Sabe
Hebuname Jı bo Reber Apo Feda be
Nuşi Can be. Keremke

Şuan saat 12.34. Heval Militan beni çağırdı Mektebin önünde sigara içiyorum diye. kibarca içmememi söyledi. Ondan önce Kadir’le ben mektuplar için yanına gittik. yazın bana verin dedi. Kadir’de yazsın verelim…
YAŞASIN POLİTİKLEŞMİŞ ASKERİ SAVAŞ STRATEJİMİZ
BİJİ MLSPB-DC
BİJİ SEROK MAHİR ÇAYAN

Saat 13.52. dersteyiz. komutanı bekliyoruz. az önce traş oldum. hayatımdaki en zor traştı. bıyık bırakıcam. şuandan itibaren. Spas.

Saat 15.31. 2. derstir mevzi nedir, mevzi nasıl olur, çeşitleri nedir, bunu öğreniyoruz. Heval Serxwebun anlatıyor. Askeri eğitimi o vericek. 5-6 gün sonra silah eğitimimiz başlıyor. çok sevindik. zaten askeri ideolojiyi, silah eğitimi almaya yaklaştığımız zaman yapılıyormuş. bu yüzden Heval Serxwebun bana 5-6 gün sonra silah eğitimine başlıyacağımızı söyledi. Spas Hevalno.

Saat 15.43. Slogan attığım günler aklıma geldi. Bu yüzden:
MAHİR, HÜSEYİN,ULAŞ KURTULUŞA KADAR SAVAŞ!!!

Saat 16.08. yine düştün aklıma yar, içim yanıyor, Azer misali şu duygu meselesini aşmam lazım. az önce Evin aklıma geldi. biraz yürüdüm. arkamdan Heval Sipan koştu. ne oldu bişeyin mi var diye. Hevaller 2 dakika yalnız bırakmıyorlar yaa
Heval Munzur’un dediği gibi
HADİ BAŞŞŞ: D: D

Saat 19.18. bazı arkadaşların problemi yüzünden yaklaşık 20 dakika Heval Militan uyarı yaptı. şuan dersteyiz. birazdan zımane Kurdi dersi başlıcak. önemlidir. dinlemek lazım spas…

Saat 19.29 Hevale Özgür ödevleri kontrol ediyor. Ben ve Kadir yapmadık, çünkü ödevden haberimiz yoktu. bir dahaki ödevi yapmak dileğiyle…

Saat 20.54. zımane Kurdi dersi bitti. Kürtçe kelimeleri yazdık. Kadir’de yavaş yavaş öğreniyor. öğrenecek. Spas. Şew baş.

Pazartesi – 04.05.2015

Saat 07.02. Rojbaş Hevalno. sporumuzu yaptık. şuan mutfakta müzik dinliyoruz. Heval Reber, Heval Serxwebun ve diğer yoldaşlar. belim ağrıdı, uzun zamandır spor yapmıyorum. Heval MİLİTAN sporda takır takır atıyo yapmayana valla Havaya, ayağının dibine falan. herkes neye uğradığını şaşırıyo. ben silah sesine alışkınım biraz. ancak spor biraz zor. ŞİMDİLİK TABİ. birazdan mektebe geçicez. Spas.

Saat 07.57. Heval Militan mektupları bana kapatmam için geri verdi. bi sıkıntı yokmuş. çok mutluyuz. Spas. bu arada takımımızın adı Şehid Devran’dır.

Şuan saat 10.55. canım biraz sıkkın. aklıma gelen birkaç şey var. Cephedeki arkadaşların yanında olmak, Ailem ve Evin…

Saat 12.41. Mektupları kapatıp Heval Militana teslim ettik. çok moral oldu. umarım arkadaşlar hemen gelirlerde eve ulaşır. Spas.

Saat 13.33. 1 kaç saat önce Heval Militan Ben ve Kadir’i yanına çağırdı. Politik bir konuşma yaptık. bize burdakilerin çocuk olduğundan, anlamadıklarından bahsetti. bizi olgun görüyor. moralimiz yerinde. şuan Kadir’le karşı karşıya oturuyoruz. biraz sıkıntılı, özlem duyuyor. onu ben sakinleştiriyorum. yoksa sıkıntı büyük

Saat 13.37. Penceresiz kaldım anne çalıyor. Özledim be Anne. Özledim…

Şuan saat 13.54. Derste Heval Militan var. bugün nöbetim varmış. umarım sıkıntısız geçer.

Saat 14.14. Heval Militan cezalı olan iki arkadaşı karşımıza getirdi. birde kavgadan dolayı içerde diğeri kendini kesmiş. İkisinide afetti. Spas.

Şuan saat 16.08. nöbetten yeni geldim. ilk nöbetim 3-4 nöbetiydi. aslında ŞİMDİLİK ilk ve sondu. Spas.

Şuan saat 16.21. herkes sra sıra dürbünle bakıyo. tersiyle düzüyle. keşke bu dürbün cephedeki, metropoldeki yoldaşlarımı gösterse. keşke Ailem’i bi bakışta görebilsem.

Saat 19.19. seminer var. ya çözümleme yada eylemlik izlicez. biraz hareketliliğe ihtiyacımız vardı zaten. eylemlikse güzel olur.

Saat 19.40. Heval Çayan’ın geldiğinde 1 Mayıs’ta 3 tane yoldaşlarımızın gözaltına alındığını, yaralı olan yoldaşların olduğunu söylemişti. aklımdaydı ama yazamadım. umarım Metropol’de bi sıkıntı yoktur.
SÖZ VERDİK ÇAYAN’A OLİGARŞİYİ YIKMAYA !!

Salı – 05.05.2015

Saat 06.23. Bu gece nöbete kalktım. 5-6 nöbeti. Acayip soğuktu. Her yerim tutuldu yaa. Hastaneye gidebilirim. Spas.

Saat 07.18. Mektepteyiz. Heval Hamza polar verdi. güneş ısıtmaya başladığında belimin ağrısının geçiceğini düşünüyorum. Spas.

Saat 07.23. Heval Militan iki hevale fırça atıyor.

Saat 07.59. dersler beni acayip derecede sıkıyor. yoldaş bana teori olmadan pratik olmaz, pratik olmadan teori olmaz demişlerdi. biz böyle gördük. ancak burda biraz farklı işler. biz pratikle doğduk, pratikle büyüdük. pratiğe yatkınlığımız dolayısıyla burdayız zaten. tabiki öğrenmek lazım ama sıkıyor yani. neyse. günlük tutmaya başladığımdan beri duygusallıktan bahsediyorum. biraz politik konuşmak gerek.

Şimdi harekemiz yaklaşık 40 yıldan beri aktif veya değil bu zamana kadar savaşını her alanda elinden geldiğince yaptı. bizler MLSPB-DC’liler olarak partimizin çizgisini kendine yol olarak görenlere şöyle bir açıklama yapmak istiyoruz; hareketimiz çizgisi POLİTİKLEŞMİŞ ASKERİ SAVAŞ STRATEJİSİDİR. buna dayanarak oportünizm’e karşıyız. Partimiz tarihi şanlı eylemlere şehidlere tanık olmuş. bizlerde bu sayede burdayız. Partimiz ülkenin komünal, sosyalist, eşit bir ülkeye, ülkeninde size, bizler gibi savaşçılara ihtiyacı var. Ailelerimiz belki burda olduğumuz için bize ağıza alınmayacak şeyler söylüyorlar. ancak devrimi, bu yola çıkışımızı onlar için çıktığımızın farkına DEVRİMİ gerçekleştirdiğimizde anlayacaklar. İŞTE O ZAMAN ONLARI TÜM DEVRİM ATEŞİMİZLE KUCAKLICAZ. kimse merak etmesin. DEVRİM YAKINDIR.
YAŞASIN DEVRİM VE SOSYALİZM.
KAHROLSUN EMPERYALİZM.
KAHROLSUN SERMAYE.

SAAT 09.40. arazideyiz. dürbünle keşif yapıyoruz. devriyenin pratiği yani. böyle daha güzel gün geçiyor. Spas. birazdan bende ve 2 arkadaşımla kalkıcam. 3 kişi keşif yapıyor. Spas.

Saat 10.57. az önce araziye çıktık. keşif yaptık. iyiydi. süründük yani biraz. sıkıntı yok. Spas.

Saat 12.25. Ben, Kadir ve Heval Agit odada sohbet ediyoruz. Agit bizden önceki devredeymiş. yani görevlidir kendisi. yaşı benden küçük. açıkçası bize moral veriyor. dinlenmek güzel, Spas.

Saat 13.59. Mektepteyiz. molada Kadir’i eleştirmem gerek. başta yazdığım gibi bizim MLSPB-DC’li olduğumuzu kimse bilmiyor. burdaki arkadaşlar bizim hareketimizi bilmeleri zor. PKK’den başka bildikleri başka hareket yokki. ama Kadir ısrarla kendini deşifre edecek. kendini deşifre etmesini, istemiyorum, Partimizde istemiyor. Spas.

Saat 18.30. Öncelikle mevzi eğitiminin pratiğini yaptık. İyi geçti. Sıkıntı yoktu. Bugün Kadir ilk nöbetini tuttu. Nöbet pratiğinide yaptık. Artık aldığımız teoriyi diğer ders pratiğe çeviriyoruz. İyi anlamak lazım. Bugün Kadir’i eleştirdiğimi yazmıştım. Yanıma çağırdım. Defterine herkezin içinde içinde partiyle ilgili şeyler yazma dedim. Bana sesini yükseltti. Zana duydu yanımıza geldi. Çok zoruma gitti. Bizim burdaki gençlerden farkımız var ama bugün içime bi sıkıntı düştü. Umarım bir daha çağırdığımızda böyle olmaz. Spas.

Saat 19.02. Az önce yemek yedik. Sonra ben, Heval Fedai, Heval Rüstem ve Heval Botan oturup çok güzel bi muhabbet ettik. Çok iyi geldi. Spas.

Şuan saat 19.28. APO’nun 1990 Newroz konuşmasını dinliyoruz. Benim için vücudumu dinlendirmek gibi birşey. Rahatlıyorum. Spas.

Saat 20.13. Az önce Reber Apo’nun Newroz konuşmasından sonra PKK-HPG gerillalarının eylemlerinden 1-2 tanesini izledik. Açılmadan önce Kadir çok sıkılmıştı. Eylem mi izlicez dedi. “Evet” dedim. Çok sevindi. Ancak 2 dakika sonra nöbetçi olduğu söylendi. Bence morali bozulmaz çünkü içerden çok sıkıldı o. Mektepten ideoloji dersinden. Spas.

Çarşamba – 06.05.2015

Dün gece saat 10.00 da Heval Özgür odaya girdi. Beni çağırdı. Çıktığımda Kadir’i de çağırmıştı. Heval Militan’ın odasına gittik. Heval Militan, Heval Serxwebun, Heval Reber ve Heval Özgür oturduk. Bizlere yemin edeceğimizi bi sorun varsa söylemimizi söylediler. Sonra Türkiye Devrimci Hareketi ile ilgili konuşmaya başladık. Güzel bir bilgi paylaşımı oldu. Heval Militan bize cola, kek, çikolata ikram etti. Bizi çok seviyolar Komutanlar. Bizde onları çok seviyoruz. Bugün yoldaşların karşısında yemin edicez. Bu arada bugün yaşadığım en eğlenceli sporu yaşadım çok iyiydi. Spas.

Saat 07.54. İçimden bi anda birçok şey geliyor yazmak istediğim. Ama sıkıntı ne yazmam gerektiğini bilmiyorum. Aslında içimdede fazla birşey yok. Sıkıntıdan heralde. Artık CEPHEYE, PARTİ CEPHE çizgisinde POLİTİKLEŞMİŞ ASKERİ SAVAŞ STRATEJİMİZ’le ÖNDER MAHİR ÇAYAN’ın teorileri ile ÖNDER TAMER ARDA’ların, DOĞAN ÖZZÜMRÜTLERİN, ATİLLA ERMUTLU’ların, ERCAN YURTBİLİR’lerin, KADİR TANDOĞAN’ların, AHMET SANER’lerin, HAKKI KOLGU’ların, DİDAR ŞENSOY’ların, SERPİL POLAT’ların, BETÜL ALTINDAL’ların pratiğiyle savaşıp Bu Topraklara Zaferi Getirip Ülkemizde Devrimi Gerçekleştirmek istiyorum. Tek sıkıntım CEPHEDE olmamaktır. Yoldaşlarla olmamaktır. Spas.

Saat 08.08. Az önce arkadaşlardan biri (Tim Komutanı) görevini yapmadığı yapamadığını söyledi. Onun yerine birinin gelmesi gerekiyordu. Herkez kalkıp benim olmamı istedi, Çok iyi bir durum, Spas.

Saat 08.16. Az önce yeminimizi ettik. Arkadaşlar Alkışladılar. Çok güzel bir duygu. Bu ikinci yeminim. Biri Cephe Üyeliği yeminimdi, diğeride YPG şerwan yemini. Az öncede arkadaşlar beni Tim komutanı olmamı istediler. Çok sevindim. Spas.

Saat 10.05. Önceki ders Gerilla Yürüyüşünü işledik. Şimdi ise büyük ihtimalle pratik yapıcaz. Spas.

Saat 13.04. Mutfakta yoldaşlarla çay sigara yapıyoruz. Türkü söyledik, halay çektik. Bu arada 11-12 nöbeti tuttum. Bu gece nöbetim yok. Yoldaş Kamuran yazdıklarımı okuyor, Spas.

Saat 19.25. 2’de gerilla yürüyüşünün pratiğini yapmaya çıktık. 1 saat önce taburumuza geldik. Gidiş-Geliş 8 km lik bi yol. Kırsalda yürüdük. Heval Militan atış yaptığında sağlı sollu yattık. Yaklaşık toplam 100-150 m süründük. Zordu ama çok iyiydi. Pratik MLSPB’lilerin işidir. Spas.

Saat 20.02. Arkadaşlar gece yürüyüşümüzü de yapacağımızı söylediler. Büyük ihtimalle sabaha karşı gelicez. Ama tam belli değil. Umarım yarın gece yürüyüşünü yaparız. Çünkü biraz halsiz düştük. Spas.

Perşembe – 07.05.2015

Saat 06.39. Sporumuzu yaptık.Kahvaltımızı ettik. Ancak bu her zamanki gibi fazla yemedim. Spas.

Saat 07.19. Az önce Kadir yanıma geldi. Heval Serxwebun Kadir’e “Çayan, Betül yoldaşların selamı olduğunu söylemiş. Çok moral veriyor bu tür haberler. Bu arada belki ilk dersten sonra tekrar yürüyüşe gidebilirmişiz. Şuan diz kapaklarımdan üstü sıkıntı durumda hamlıktan kaynaklı 3-4 gün böyle üst üste gidersek vücut alışacaktır. Spas.

Saat 09.44. 8-9 nöbetimi tuttum. Baldırlarımda acayip bi sancı var. Gerçi hepimizde var. Alışmamız lazım. Spas.

Saat 10.55. Devrim ateşi yanmaya devam ediyor.

DEVRİM YOLUNUN SARP YAMAÇLARIDA İLERLİYOR GERİLLALAR
KURTULUŞA KADAR SAVAŞ!!!

Saat 13.54. Mektepteyiz. İlk kez öğlen molasında uyudum. 1 buçuk saat uyumuşum. Kalktım. 1 çay 1’de sigara çok iyiyim. Kadir’de nöbette. Spas.

Saat 19.27. Bugün ilk eleştirimi Heval Bahoz tarafından. Gerçi eleştiri değil bana göre çünkü Kadir’le benim hep yan yana oluşumuzu eleştirdi yani onlarla fazla takılmıyoruz diye. Bende eleştirisinin üzerinde duracağımı söyledim teşekkür ettim. Bu akşam veya gece kaldırılıp gece yürüyüşüne çıkabiliriz. Spas.

Unutmadan az önce yemek yerken bizden 100 m ötede … … savaşçıları bayraklarını açıp fotoğraf çekildiler. Yoldaşlar aklıma geldi. Umarım iyilerdir.

Saat 20.04. Çok sinirliyim. Aynı zamanda burda bulunan birkaç yoldaş hariç diğer herkezden utanç duyuyorum. Şuan mektepteyiz. Tam önümde Heval Baran gözyaşı döküyor. Neden; çünkü gözünde görme sorunu olduğu için diğer Hevaller dalga geçiyor. Nasıl bir yoldaşlık, nasıl bir Hevallik !!

Cuma – 08.05.2015

– Saat 07.22. Dün gece 09.30-11.00 nöbetim vardı Heval Bahoz’la. Biraz muhabbet ettik. Güzeldi. Nöbet bitince çay içtik. lanet olası köpekler gece 02’ye kadar uyutmadılar. Sabah sporumuzda iyiydi. Her zamanki gibi eleştiri-eleştiri-eleştiri başka birşey değil. Sinirleniyorum yaa. Spas.

Saat 08.25
-Parçam geldi Aklıma; Heval Munzur’un dediği gibi;
BİRER BİRER
BİNER BİNER
ÖLÜRÜZ !!!

Saat 10.09. Şuan mektepteyim Ben ve Heval Hamza 09.00 – 10.00 nöbeti tuttuk. Sıkıntı yoktu. Şuan Heval Militan sperde tartışma çıkaran arkadaşlarla ilgili karar alıyor bize danışıyor. Bu tür hassas konularda susmayı tercih ediyorum. Çünkü tecrit cezası alacak arkadaş. 2 veya 3 gün bir arada yemek harcinde hiçbir şey yiyip içmicek. (çay sigara). Spas.

Saat 12.37. Canım acayip sıkıldı. Sanki burası hiç bitmicek gibi geldi. Bi an. Umarım hemen geçer. Çok özledim yoldaşları cephedekileri…

Saat 14.27.
-Çıkmış olduğumuz bu yol ülkemizin kurtuluş yoludur. Tüm dünyanın yerinde oturarak izlediği bir kıyımı sadece 10’larca insan engelledi. Önder Mahir’in dediği gibi “ONLARIN ŞUAN GÜÇLÜ GÖRÜNEN İMKANLARI BİZE VIZ GELİR, ONLAR ONLARCA, BİZLERSE MİLYONLARIZ”-

Saat 19.00. Az önce arkadaşlarla çok güzel zamanlar geçirdik. Hepimiz marşlarımızla, türklerimizle, şiirlerimizle anlattık Rojava dağlarını… Spas.

Saat 19.58. Reber APO’nun futbol maçını izliyoruz. KADİR’le ben kahka atmamak için kendimizi zor tutuyoruz. APO’ya kimse yaklaşamıyor. Gol attığında ortalık inliyor. Burdaki arkadaşlar APO topu dışarı attı diye TOPU ELEŞTİRDİLER YAA

Cumartesi – 09.05.2015

Saat 08.35. Rojbaş Heval. Mektepteyiz. Saçma sapan bir konu yüzünden eğitime devam edemiyoruz şuan. Çiya ve Zana…

Saat 09.56.
KAVGANIN ORTASINDA
YAPAYALNIZ KALSANDA
YİTİRİP İNANCINI
KAYBETME DİRENCİNİ!!

SAAT 14.36. Yarın silah eğitimine başlıyacağımız söylendi. Artık günler daha hızlı geçicek. Spas.

Saat 16.01. 2 gün önce YPG güçleri bütün cephelerde hamlelere başladı. Büyük ihtimalle bizler erkenden cepheye geçebiliriz. 2-3 içinde silah eğitimleri hızla bir şekilde eğitimimizi alıcaz. Hadi bakalım. Şimdi arkadaş içeri girdi, 15 gün içide cepheye geçebiliriz. Güzel bir haber. Spas.

Saat 18.55. Kadir nöbette. Bende 16.00-17.00 nöbetini Kadir’e devrettim. Spas.
Saat 19.23.
UCUM YOK
BUCAĞIM YOK
SAKLIMDASIN EY YAR
HABERİN YOK…
Ez Jite Pır Hezdikim Evinamin…

Pazar – 10.05.2015

Saat 06.49. Dün gece saat 00.30 – 01.00 nöbetim vardı. Burası çok karışık bütün komutanlar diken üstünde, Daiş’e yapılan saldırılar yüzünden hepsi bizimle nöbet tutuyor. Bugün komando eğitimimiz var. Çok iyi. Spas.

Saat 13.36. Bu sabah Komando eğitimine gittik. Eğitimde bir sıkıntı yoktu. Çok güzel geçti. Çamurlandı heryerimde ama berbat olan taraf devreye dönüştü. Tam bi rezalet Anlatmak bile istemiyorum, ama yazmam Gerek. Saat 09.00’a 10 kala devreye geldik. Ancak saat 1’de banyo yaptım ben. Ama ne banyo. Mahvoldum. Pis olan kıyafetlerim hala banyoda sıra bekliyorum hala yıkamak için. Mahvolduk…

Saat 17.39. Bütün işlerimi bitirdim. Üstümün kurumasını bekliyorum. Hemen değiştiricem. Üstümdekileride çantama koyucam. Komando eğitimi güzel geçti. Keleş’i takıp, sökmeyide öğrendim. Heval Zafer’inde defterine yardımcı oldum. Oda bana teşekkür etti. Bundan sonraki günler pratiktir. Spas..

Pazartesi – 11.05.2015

Şuan saat 05.43. Spordan geldik. Hala yağmur var. Sırılsıklamız. Bayağı koştuk. Spas.

Şuan 07.27. Sigara dün akşam yasaklandı. Yani bugün kimseye sigara verilmedi. Şuan da mektepte sigarayı bırakalım diyenler, bugün gizlice sigara içtikleri için özleştiri veriyorlar. Yazık yaa. Spas.

Saat 08.22. Keleş’in teorisine başladık. Spas.

Saat 13.10. Yağmur çoktan durdu. Güneş açtı. Yerler kurudu, üstümüz kurudu. Keleş eğitiminin teorisini alıyoruz bugün. Yarınsa hava güzel olursa atışlara başlıcaz. Artık herşey daha güzel olmaya başlıcak. Spas.

Saat 14.09. Birazda keleş’i takıp-sökücem. Spas.

Saat 15.51. Kadir’inde benimde işlem tamamdır. Sıra yarınki atışta.

Saat 19.20. Biraz önce dersteyken , Türkiye’de yapacağımız devrim aklıma geldi. Kafamda bir-iki eylemlik vardı onları düşündüm. Çok hoşuma gitti valla. Spas.

Salı – 12.05.2015

ELLERİNDE KELEŞLER
Saat 11.42. Az önce tekrar silah takıp-sökmeyi, pozisyonları çalıştık. Artık gözüm kapalı açıp kapatıyorum silahı. Spas.

Saat 13.57. Güzel bi uyku çektim hee, Şuan ayılma aşamasındayım. Spas.

Saat 19.31. Akşam yemeğini yerken bizim devreye gölgelik yapan işçinin iki tane kızı geldi. Kamufulajlarla. Çok tatlılardı. Çoğu arkadaş kız kardeşlerini hatırlayıp ağlamaya başladılar. Hatta hala yanımda ağlayan bi arkadaş var. Ben ve Kadir hallerine gülüyorduk. Hala gülüyoruz. Spas.

Saat 19.48. Günler artık çok çabuk geçiyor. Belkide bize öyle geliyor. Aslında böyle olması daha iyi. Devre farkında olmadan ilerleyecek. Heval Andok’la konuştuk az önce. Hamlelerin başarıyla devam ettiğini, ABDULAZİZ TEPESİ’nin alınmak üzere olduğu, o tepe alınırsa Daiş’in birbirleriyle irtibatının kesileceğini söyledi. Arkadaşlarımızında durumu iyiymiş. Bu tür haberler bizim daha iyi olmamızı sağlıyor. Her geçen gün arkadaşlarımıza biraz daha yaklaşıyoruz. Bu çok iyi bi durum. Bu devre göz açıp kapayıncaya kadar geçicek. Bi bakarsın cepheye giderken kaleme alıyorum yazılarımı. Yarın hava güzel olursa Qlış atışlarımız olucak.

Bugün iyice kavradım Qlış’i. Nasıl tutulur, pozisyonlar, takıp-sökme. Gözüm kapalı takıp söküyorum artık. Kadir biraz zorlanıyor sanki ona moral veriyorum. Ayrıca ortama iyice alıştık. Ancak burdaki savaşçı arifesindeki gençlerin çoğu ne için geldiği vs. Anlamış değil. Kötü bi durum. Biz şanslıyız. Komutanlar bizdeki üsluptan politik tartışmalarımızdan çok etkileniyoruz. Farkımızı belli ediyoruz. Arkadaşlarda bizi görmeye gelseler. Atilla’yla ilgili 1 Mayıs Direnişi’nde gözaltına alınan, yaralanan, buraya geçiş yapıcak arkadaşların durumlarıyla ilgili sağlıklı bir bilgi alamadık. Bu canımızı sıkıyor. Tek soru işaretimiz budur. Umarım yakında haber gelicek. Ayrıca arkadaşlar gelirse mektuplarımızıda teslim edicez. Dahada rahatlıcaz. Spas.

BİZE ÖLÜM YOK !!
SAVAŞMADAN KAZANILMAZ HİÇ BİR ALAN HİÇ BİR ZAMAN !!
MLSPB – DEVRİM CEPHESİ

Saat 20.57. Az önce çok büyük bi fırtına çıktı. Mektepteydik. Elektrikler kesildi. Çakmaklarımızın ışıklarıyla yolumuzu görebiliyorduk. Mektepten çıktığımızda arkadaşlar rüzgardan salvurmaya başladı. İçeri girdiğimizde manga su dolmuştu. Yataklar, battaniyeler hep suydu. Bir anda manga sallanmaya başlamıştı. Heyelan olduğunu sandım. Şuan duruldu. Ancak bizim aklımız nöbetçi yoldaşlardaydı. 200-300 m uzaklıkta nöbetçi kulübesi var. Ancak yol üzerine şimşek çakıyordu. Çıkıp onlarıda getirdik 3 yoldaşla. Nerdeyse uçuyorduk. Şimdi iyiyiz. Spas. Şew Baş.

Saat 21.42. İlk kez bir gece uyku tutmadı. Herkez yatağında birtek Mazlum yanımda, oda birşeyler karalıyor. Bir gece olsun uyumamak istemedim bu gece kadar. Annem, Babam, Kardeşlerim, Yengelerim, Amcalarım, dayılarım, halalarım, teyzem, dedeleri, Anneannem, Babaannem, Çağla, Mert, Eda, Burcu eskicidekiler ne yapıyorlardır. Durumlar nasıldır. Dedem Kanserdi durumu nasıl? Bizsiz nasıllar üzülüyorlar mı, kızıyorlar mı, gurur duyuyorlar mı? Nefret ediyor mu hala Babam benden? “Varsın ama yoksun” dediği zaman hala aklında mı? Evdeki son anımda Annemin “istersen gelme, zaten alıştın gelmemeye” dediği an hala aklında mıdır? Poyraz farketmiş midir yokluğumu?

Sevdiğim, Herşeyim, Gönlümün nuru Evinimin aklında mıyımdır ilk günlerde olduğu gibi? Unutmuş mudur? Yokluğumu. Alır mı kalbi benden başkasını? Unutur mu şarkımızı? En önemlisi dinmiş midir gözündeki yaşlar? Tugay Abi artık paketinden sigara gitmediğin farkında mıdır? İmam Abi’ye Faceden istek yollasam kabul eder mi yoksa kızar mı eskisi gibi? Tiril winston paketini saklayıp Marble’yi dağıtır mı her zaman ki gibi? Çağla konuşuyor mudur şimdi Pirconiyla. Cihan Amca gurur duyuyor mudur benimle? Okul nasıldır Sanersiz. Sınıfta benim gibi PKK’yi savunan var mıdır şuan, Ahmet nasıldır acaba? Hala Fazlı abiyle kavgalı mıdır? Ölü parkı sessiz midir her gece olduğu gibi. Uzuneşşek oynayan var mıdır yerimize.

Şimdi farkettimde ne kadar soru varmış çözümlenmemiş. Teorisine çalışılmamış. Pratiğe geçirilmemiş. Ne acılar varmış dikiş tutmıyacak. Kim diyecek Annem ağlarken “Ana yüreği dayanamaz tabi” diye. Annem ağlarken Poyraz koşup eskisi gibi der mi “Baba Annem Ağlıyor” diye. Acaba konuşmayı söktü mü. Ben yanındayken demediği “Saner Abi” cümlesini söylüyor mudur sonuna “yokki” ekliyerek. Volkan kavga ediyor mudur kimseyle. Kavga ettiğinde kim koşacak peşine. Bir kez olsun söylemediği “Abi” kelimesini kime diyecek. Kime sarılacak bana sarıldığı gibi. Hümeyra kiminle gidiyordur okula? Sanersiz sarkarlar mı okulda ona.

Acaba hala Evinimi Evlendirmek istiyorlar mıdır kuzeniyle. Yeter bu kadar soru. Kafam oldu davul. Yoksa yazsam yetmez defter kağıt.
KENDİNE İYİ BAK, BENİ DÜŞÜNME
SU AKAR, YATAĞINI BULUR…

Çarşamba – 13.05.2015

Saat 09.31. Mektepteyiz. Heval Militan’la Heval Reber atış tabelasını yapıyorlar. Şimdi içeri girdi Heval Militan. %90 ihtimalle atışlar bugün. Spas.

Saat 09.06. Şafak 40, 40 günümüz kaldı. Zaman çabuk geçiyor ya çok iyi Spas.

Saat 12.35. Az önce canımı sıkan bi olay oldu. Gerçi benlik bir durum yoktu Ama yinede canım çok sıkıldı. Aramızda bir kaç arkadaş var. Şuanlık bir arkadaş. 2 gündür ağlıyor. Ailesini özlemiş. Benle Heval Bahoz nöbetten gelirken Ahmet Mirxan’a küfür etmeye başladı. Bense duymamazlıktan geldim. Çünkü ben buraya milletin birbirine kin dolu eleştirisini dinlemeye gelmedim. Mirxan bu küfürleri duymuş. Beni çağırdı. Bende araları dahada bozulmasın diye bilmediğimi duymadığımı söyledim. Oda sanada Bahoza da soruşturma açtıracam dedi. Bende git ne yapıyorsan yap dedim. Komisyon beni çağırdı. Savunmamı yaptım. Zaten benlik bir problem yoktu. Teşekkür ettiler çıktım. Spas.

Saat 14.48 Az önce oturarak 3 el atış yaptım. Heval Reber’de Heval Agitte çok güzel attın dediler. Bakalım açıklandığında ne sonuç çıkıcak. Spas.

Saat 18.49 Oturarak ve yatarak 3er atış yaptık. Benim atışlarım gayet güzeldi. Yani komisyon gayet iyi olduğumu söyledi. Ancak açıklanmadı. Şuan takım tekmili için Heval Serxwebun’u bekliyoruz. Muhtemelen takım tekmilinde açıklanacak. Ayrıca şuan Renas saçma sapan bi fıkra anlatıyordu ki Heval Serxwebun geldi. Spas.

Saat 19.57 Tekmilden çıktıktan sonra çok güzel bi manzara vardı. Ben, Kadir, Mazlum Kara, Sipan Xelat, Serhıldan, Argeş, Demhat, Hamza oturduk. Ben ve Mazlum sandalyede oturuyorduk. Arkadaşlar şarkı söylememi istediler. Bende ayaz yarim, bir görüş kabininde, kavganın ortasında parçaları seslendirdim kendimce. Tabi bir arkadaş bayılana kadar. Hemen koşup içeri kucakladım. Arabaya bindirdim. Mazlum ve Kadir’de gittiler hastaneye. Şuanda mektepteyiz. Spas.

Perşembe – 14.05.2015

Saat 09.04 Sabah felaket bi acıyla uyandım. Sol bacağımda kas tutulması var. Sporu bile yapamadım. Bakalım ne olacak. Spas.

Saat 07.28 şuan karşımda Bixy var. İlk kez bu kadar yakından görüyorum. Bugün teorisini alıcaz. Büyük ihtimalle yarında atışlar olur. Büyük ihtimalle. Spas.

Saat 14.06 1 saat önce koalisyon uçakları Daiş mevzilerini bombalamaya başladı. O sıra nöbetteydim gözlerimizin önünde gerçekleşti. Şuan bixy takıp-sökmeyi yapıyoruz. Ben ve Kadirde yaptık. 1-2 arkadaş kaldı. Bitince büyük ihtimalle kalan kleş atışlarımızı gerçekleştiricez. Saat 15.59 Son keleş atışlarımızı yapmaya geldik. Spas.
Şuan saat 16.48 Kadir atış yapıyor. Birini MAHİR birini ULAŞ birini HÜSEYİN için atıcağını söyledi. Benim son atışım kötüydü. Ama diğer iki atışım iyiydi. Spas.

Saat 18.53 Atışlar açıklanıyor. Kadir nöbette onunkinide yazıcam şimdi. Atış mesafesi 100 metre.
Benim;
Oturarak : 12-11-T
Yatarak : 11-T-T
Ayakta : K-K-K
Kadir;
Oturarak : 11-K-K
Yatarak : T-K-K
Ayakta : 10-T-K

Saat 22.27 mektepteyiz. 2 arkadaş tecrite gitti. Ben ve Heval Rüstem listeci olduk. Heval Militan benim listeci olmamı istedi. Güzel birşey ama. 3 günde sadece bi gece uyuyacam bu kötü bi durum ama üstesinden gelirim. Zamanın geçmesine yarar.

Cuma – 15.05.2015

Saat 06.46 Rüstemle birlikte liste yapıyorum. Çavuşluğumun ilk günü ayrıca mutfakçıyım. Bugün süper nöbet işide kolay. İyidir hadi hayırlısı. Spas.

Saat 14.22 Heval Salim’in selamı varmış. Şuan bixy atışı yapılıyor. Ben mutfağın önünde Deliladan Dıl dıxaze here cenge yi dinliyorum. Heval Asım’a not yollıcaz atışlarımız bittikten sonra bizi almaları için. Spas.

Cumartesi – 16.05.2015

Saat 07.24 Rojbaş. Hevalno. Artık yazıcak fazla bişey yok herşey aynı gdiyor. Farklı bi durum yok. Olursa kaleme alıcam. Spas.

Saat 08.08 şuan Kanasın teorik eğitimini görüyoruz. Bi tek bixwing ve el bombası kaldı. Eğer atış yaparsak tabi. Spas.

Saat 11.46. 10-11 nöbetini tuttum. Nöbetçileri yolladım. Nöbet işine alışıyorum artık. Defter yokmuş şuanda azalıyor sayfalar. O yüzden kısa kısa yazıcam. Spas.

Saat 16.22. yaklaşık 1-2 saattir Heval Didar ve Heval Hakkı’nın yanındaydık. Yanımıza geldiler. Çok mutluyuz. Spas. Atilla’nın durumu iyiymiş ailesine teslim edilmiş geçişler ise beklemeye alınmış. Arkadaşların hepsinin durumu iyiymiş. Arkadaşlar bizim sicil ve yemin konusunda yanlış yaptığımızı sicil vermememiz ve yemin etmememiz gerektiğini söylediler. Ancak iş işten geçti. Arşiv Hakkı ve Didar’ın bulunduğu karargahta olduğu için silicekler, devre sonundaki yeminide etmicez. 1 Mayıs’taki arkadaşlarında durumu iyiymiş. Spas.

Pazar – 17.05.2015

Saat 07.26 Rojbaş hevalno. Dün gece Heval Militan, Heval Asım’ı Karargahta görmüş. Bize selamı varmış. Heval Militan çok iyi olduğumuzu söylemiş. Spas.

Saat 15.34. az önce Kadir ve Ben 1 el kanas atışı yaptık. Heval Militan önce onu sonra beni çağırdı.Kadirde bende mevziyi 12den vurduk. Spas.

Not: 35 kişi içinde sadece 4 kişi kanas attı. Ben Kadir Botan ve Zinar. Spas.

Pazartesi – 18.05.2015

Arkadaşlar birazdan şehid merasimine gidecekler. İlk önce Ben ve Kadir’inde gelmesini istedi komutanlar. Zor ikna ettik gitmicez diye Gerçi önce Kadir’i ikna ettim sonrada komutanları çünkü deşifre olma ihtimalimiz %99. Bir sürü kamera ve fotoğraf var. Kadir zor ikna oldu zaten. Çok sinirlendim ve eleştirdim onu. Arkadaşlarada bildiricem bu eksikliği. Spas.

Saat 14.57. Arkadaşlar törene gittiler. Ben, Kadir, Heval Rüstem Bagok, Heval Hamze Farkin, Sipan Xelat, Karker Van, Numan Amed, Redur Qamışlo, Çıya Dilbirin, Agiri Derik, Şervan Amed, Heval Özgürün arbane çalışını dinliyoruz. İkimiz Ez Xelefım i söyledik. Süper. Spas.

Saat 17.32. arkadaşların 20 tanesi olmadığı için Gündüz 2. Nöbetten geldim. 1 buçuk – 2 saat tutuyoruz nöbet. Ortam çok sessiz. Spas.

Saat 23.44. 21.30-23.00 nöbetini tuttum. Heval Militan, Reber, Özgür, Serhıldan, Agit ve ben patates kızartması yedik. Şuan mangamdayım. Spas. (Heval Militan nane,limon verdi.)

Salı – 19.05.2015

Saat 08.32 Rojbaş Hevalno. Şuan mektepteyiz. Dersteyiz. Ders EL BOMBASI. 07-08 nöbetini tuttum. Spas.

Saat 09.26 Günlüğümün bitmesine 1 sayfa kaldı. Umarım güzel bir şekilde geçirmişizdir geçen 19 günü. Bi 19 günün sonunda tekrar yeni bir defter alma dileğiyle. Eğlenceli, bilgi dolu, politik-pratik teoriyle dolu yazılarla buluşmak dileğiyle. Bu defteri çantama koyucam. Ayrıca ders defterimde bitti. Çok yazıyoruz. Spas.

“MLSPB-DEVRİM CEPHESİ”
Kızıldere Mazide Kalmış Bir Hatıra Değil, Bir Savaş Çağrısıdır…
MAHİR, HÜSEYİN, ULAŞ KURTULUŞA KADAR SAVAŞ!!!

  • Not: Video Çekilememiştir. Aileye çekilecek video

Bu videoda adı geçen herkesin izlemesini istiyorum.
Öncelikle günler sonra karşınıza bir savaşçı, bir gerilla olarak çıkmak, sizleri belki üzücek, belki sevindirecek, belki bu video elinize geçtiğinde izlemek dahi istemeyeceksiniz. Ama ben yinede şansımı denemek istedim. Mektuplardada böyleydi. Öncelikle bu onurlu direnişe katılışım Partimiz MLSPB militanı oluşum sizleri kötü etkilemiştir. Ancak ben özlem çektiğiniz için üzüldüğünüzü düşünüyorum. Aslında derinlere inersek bir annenin evladına “çocuğu” “bak giderim” dediğinde, bir babanın “varsın ama yoksun” demesi, küçük kardeşinin dahi abisiyle oynamak istememesi benim o aileye hem gerekli önemi göstermediğim hemde artık o ailenin içinde bir noktamın kalmadığı veya o noktanın küçüldüğü anlamına gelir. Bu önemli değil aramızda hiçbir sıkıntı olmasaydı bile ben bu direnişte yerimi alıcaktım. Ne olursa olsun SİZLERİ ÇOK AMA ÇOK SEVİYORUM.

Aslında sizleri aklıma getirmemem gerek çünkü burda kafamızda direnişimizden başka birşey olmamalı neden diceksiniz yanlış anlamayın sakın, burdaki savaştır. Duyguya, gözyaşına, özleme, hasrete yer yok. Sizler aklımda değil, KALBİMDESİNİZ. Tabiki özledim. Anamın yemeklerini, Babamın bağırmasını çağırmasını. Volkanla bitmez tükenmez kavgaları, Poyrazın sesini, Turgay Amcanın sessiz ama kudretli uzanışını, Filiz yengemin meraklılığını, Dedemin Babaannemle muhabbetini, halalarımı, teyzemi, Dayılarımı, özellikle Aydın Dayımla sohbetlerimi, yengelerimi, Başta Çağla, Mert, Eda ve Burcu olmak üzere bütün kuzenlerimi, Çağla’nın benle Mert’e pizza ısmarlamasını, Mertle Nurtepe yollarını dizlerimiz kopana kadar yürümeyi özledim. He burda bunların aklıma geleceği fazla zamanım yok. Çünkü bu Daiş köpekleri bizi görünce çok hızlı kaçıyorlar, onların peşinde koşmaktan yürümeye halimiz kalmıyor. Unutmadan Gökhan Abilere, Halaya, Pele Abiye, Serkan, Hakan, Mustafa, Erkan abiye selam. Özlem Gökhan çifitine Alişerle mutluluklar. Cihan Selma çiftine mutluluklar. Erkan Elif çiftine, Mustafa Yasemin çiftine mutluluklar, Hakan Esma çiftine mutluluklar dilerim.

Eğer geri dönersek ki döneriz. Şu Göktürkte ne kadar kapitalist varsa hamle yapıcam, Gökhan Abim için, çok yoruyorlar. Özlem ablada şuan Alişerede kendine de makyaj yapıyordur zaten. Buraya kadar için duygusal yanıydı. Gelelim politik yanına. Bütün dünyanın şaşkınlıkla izlemekte olduğu bu topraklarda çok onurlu, sert bir direniş sürmekte. İnsanlar katledilirken kapitalistlerin bu yüzden yüzü gülerken bizim gibi şanlı bir tarihe sahip olan MLSPB’nin bu kıyıma, bu sisteme karşı yerinde oturacağı beklenemezdi. Ve şuan, burdayız. Mücadelemiz bu köpekleri burdan temizleyene kadar sürecek. Anaların gözyaşları durana kadar sürecektir. Bu direniş Partimiz MLSPB’nin pratik profesyonelliğine daha da katkıda bulunmuştur. Çünkü önümüzde iki büyük direniş iki büyük DEVRİM var. Biri bu topraklardaki DEVRİM diğeri ise Türkiye Devrimi’dir. Partimiz son ana dek, son militanına dek, son damla kanına dek Devrim mücadelesini vermeye hazır ve verecektirde.

Devrimi bekleyen hiçbir kimsenin şüphesi olmasın. Yakında Mahir’lerden, Tamer’lerden, Betül’lerden aldığımız Kızıl bayrağı ülkemiz burçlarına dikeceğiz.
Yaşasın Politikleşmiş Askeri Savaş Stratejimiz
Yaşasın Devrim Ve Sosyalizm
Kahrolsun Oligarşi, Kahrolsun Kapitalizm, Kahrolsun Faşizm
YAŞASIN PARTİMİZ MLSPB/DC!!!

Kendinize çok iyi bakın. Emin olun durumlarınızla ilgili bana haber geliyo. Kötü bir haber gelmesi benim de kötü olmam demektir. Tek gözyaşı olsun istemiyorum. Zaten izlerseniz büyük bir ihtimalle güleceksiniz. Birşey yollamak isterseniz arkadaşlara ulaşın. Elime geçer. Bu arada mektuplarımda belirttiğim gibi sizlere ONLARCA, YÜZLERCE saner bıraktım. Onlarında annesi babasısınız. Unutmayın. Sizlere emanetler. Eskici Ailesine devrimci selamlar…

Hümeyraya, Sedata, Sonere unutmadan Siirt Mahallesinin bütün gül gibi gençlerini devrimci duygularımla selamlıyorum. Bana yıllarca, aylarca dostluk, arkadaşlık eden kendisinden çok şey öğrendiğim Ahmet Eşme Seni Çok Seviyorum kardeşim. Kendine iyi bak. Mektubumda dediğim gibi fotoğraf çekilin ve yollayın.

Ez Wa Pır Hezdıkım Malbatamın.
Saner Koçgiri
EVİNİME GİDECEK VİDEO
” Şehid Zilan: ” Seni ne kadar sevdiğimi söylemicem sevdiğim kadar savaşıcam.”

Birtanem, öncelikle bana kızgın olmalısın. Seni bırakıp gelmek biraz canımı yaktı ancak gurur duyduğunuda biliyorum. Bir Militanın Gerillanın sevgilisi olmak gurur verici bir durum olmalı. Alnın açık, başın dik olsun. Beni kafana takma çok iyiyim. Şunu bilki sana karşı sevgim çok ama çok daha arttı. Hani sana sarılırken kemiklerimi kırdın diyordun ya, yanımda olsan bi tane kemik bırakmam valla. Burda özleme, hasrete yer yok çünkü savaş çok sert. Hem aklımı karıştırıyor hemde yavaşlatıyor. Aklımda değilsin ama kalbimdesin. Orda sana çok güzel yerler var. Orda kalman daha iyi.

Mücadeleyle ilgili fazla şey söylemicem. Çünkü çok konuştuk sende bir devrimci oldun yani. Buraya gelip savaşmayı hakediyorsun. Buraların Keskelilere ihtiyacı var gerçekten. Erkan Abi, Hasan, Serkan ve diğer abla ve abin iyidir umarım. En iyileri Erkan abidir. Hayat ona güzel. Sende o hayat kadar güzelsin. Mektubu erkan abiye okutmuşsundur umarım beni anlamıştır. Zaten beni dinleyeceğine eminim. Anlayışlıdır. Eğitimdeyken senin adın çok geçiyor. Yengemiz nasıl diye soruyor yoldaşlar. Bende yenge demeyin heval diyin diyordum, Çünkü oda bir Devrimci diyordum. Bana hep bahsettiğim AŞK bu işte. Göremeyip sevmek, dokunamayıp hissetmek. Sen burdasın her akşam tepemdesin. Bir yıldız var çok parlıyor. O sensin. Bizi aydınlatıyorsun. Şimdilik bu kadar Tektanem.

Hani sana diyordum ya bazen insanlar çok yaşarlar ama boş yaşarlar bazense genç yaşında küçücük bir mermi çekirdeğini alır kafasından. Ama onurlu bir ölümdür. Yıllar geçsede ismi kitaplarda, sokaklarda, eylemlerde haykırılır. Eğer o mermi gelirse bana ismimizi, partimizin ismini haykırmayı sakın kesme. Eğer öyle birşey olursa burda yerini al. Sen ölümden bahsediyordun hani BAK AKLIMA BİLE GETİRMEK İSTEMİYORUM BÖYLE BİRŞEYİ!! Diceksinki sen neden bahsediyorsun. Bahsediyorum çünkü bu tür bir vakaya kendini hazırlamalısın. Attığım her iki adımdan biri ölümdür. Ancak iyiyim iyi de olucam. Beni arkadaşlarına anlat ama güvendiğin arkadaşlarına anlat. Anlat ki kendileri gelemeseler bile sevdikleri adamları saflarımızda mücadeleye katsınlar. Onlarda bizim gibi GERÇEK AŞKI YAŞASINLAR. Dicek başka birşey yok. Zaten zamanımda yok. Her an bir çatışma çıkabilir. Hazır olmak gerek. Mektup veya başka birşey yollamak istiyorsan abine söyle arkadaşlara versin. Elbet gelir.
Seni Çok Seviyorum.
Kendine İyi Bak.
Yaşasın Partimiz MLSPB-DC

Salı – 19.05.2015

Saat 11.12. Yeni günlük ve ders defterimle. Devrimci selam ve saygılar. Slav u Rezan Şoreşgeri. Yeni defterimi aldım. Ancak 1 tane. Günlük ve ders olarak kullanıcam. Çünkü defter yok. Bu yüzden artık daha küçük ve sık yazıcam. Diğer defteri alana kadar tabi. Nice eğlenceli, güzel, politik yazılara diyelim. Bu arada Kadir bana küstü, gerçi benimde gönlünü almak gibi bir niyetim yok. Çünkü ufak tefek durumlardan çok büyük tartışmalar çıkartıyor. Sistemdeki davranışla aynı yaptığı hareketler. Ben Heval Reber’le konuşuyordum oda bana seslendi. Bir dakika dedim küstü. Bu kadar yani. Kalemimde bitti Heval Kamuran bi tane hediye etti.

Saat 11.54. Az önce Heval Rüstem Midyat bana bir Devrimcinin hayatını anlatmamı istedi. Bende direk Önder Mahir’i anlatmaya başladım. Yarıda kaldı. Etüt bitsin devam edicez. Spas.

Saat 14.00. Bugün cepheden bir kadro arkadaş geldi. Burdaki arkadaşlara MLSPB’nin cephede çılgınca savaştığını onlarla savaşmaktan çok zevk aldığını belirtmiştir. Mutlu olduk. Spas.

Saat 19.24. Aramıza gelen kadro arkadaş Heval Amed çok iyi bir insan. Ben ve Kadir’in farklılığımızı anladı. Heval Çayan’la cephede çok anısı var. Partimizi YPG’den daha çok anıyor. Bizi çok sevdiğini anladım. Ancak MLSPB’li olduğumuzu bilmemesi bizler için dezavantaj. Cephede arkadaşların durumuyla ilgili bize bilgi verecek tek kişi yanımızda ancak soramıyoruz. Bugün dondurma yedik. Benim yanıma geldi. Bizim mangada kalacaktı ancak başka mangaya geçiş oldu. Hele şükür politik yönde tartışacağımız biri karşımıza çıktı. Spas.

-Merhaba yoldaşlar. Ben Kadir Tandoğan. Saner Koçgiri yoldaşım, canım benim haklı ama bazen çok kötü oluyorum, kafamda sıkıntılar oluyo bide sistemden kalan bi tavır, tepki veriyorum. Ama da demin hepsini yendim. Çünkü tarihimizin yaşça en küçük militanı benim ve çok gururluyum.
KADİR TANDOĞAN YAŞIYOR. SAVAŞIYOR!

Çarşamba – 20.05.2015

Saat 06.33 Rojbaş Hevalno.

Saat 10.17. Bugün bixswing eğitimini alıyoruz. Bide anlatan Heval Amed olunca daha güzel. Kadir’ide benide çok sevdi. Politik konuşmalarımızdan kaynaklı. Büyük ihtimalle pratiğinide alıcaz. Böylece silah eğitimi bitecek. Ancak Heval Amed bixy’i tekrar takıp sökmeyi gösterecek daha iyi. Spas.

Saat 15.26. Derste adamım Heval Amed var. Müfredatta olmamasına rağmen bizlere şehir ve köy savaşını anlatıyor. Püf noktalarını anlatıyor. İki lafından biri Çayan ve MLSPB. Mahirle ilgili ikili muhabbet etmememiz beni mahvediyor. Umarım cephede olduğumuzda karşılaşırız. Bizimde MLSPB’li olduğumuzu görür. Spas.

Saat 20.01 Şuan Serokati’nin çözümlemelerini dinliyoruz, izliyoruz. Bu seferki Kürtçe. Yarın ideoloji dersi başlıyor. Artık devre bitme aşamasına girdi diyebiliriz. Komutanlarımız az bir vakit kaldığını belki 1 ay olmadan çıkış yapacağımızı söylüyorlar. Çünkü seçim sonrası Kuzey hamlesi başlıcak. Eğer seçim olumsuz sonuçlanırsa tabi. Biz burda kalırız yani Rojava cephelerinde ancak YPG, gerillalarının %80’ini Kuzey’e yollıcak. 17 gün sonra seçim var. Spas.

Saat 20.38. Az önce Heval Hakkı’nın akademisindeki arşivci mektebin önüne geldi. Heval Militan ve Heval Reber’İ çağırdı. Dikkat ettim bana bakarak konuşuyorlardı. Gittiler. Heval Militan kapıdan yaklaşık 1 dakika gözlerimin içine baktı. Acayip bir sıkıntı girdi içime kesin birşey oldu.

Perşembe – 21.05.2015

Saat 07.37. Dün 11-12.30 nöbetini tuttum. Hava çok güzeldi. Bugün çok güzel bir sper yaptık. Çok. Dersimiz Kürdistan Tarihi Heval Andok anlatıyor. 20 gün ideoloji dersi. Spas.

Saat 08.15. İdeoloji dersinin ikinci dersine girdik. Mola verildi. Herkez uyuduğu için. 20 gün nasıl geçicek bilmiyorum vallaha. Heval Andok full kürtçe anlatıyor. İlk kez bir derste uykum geldi. Hiç anlamıyorum. Birde ders tarih olduğu için dili daha ağır. Heval Amed “ben sana anlatırım.” Dedi. Saolsun. Spas.

Saat 13.51. Hava çok ama çok sıcak. Bu arada Heval Amed bize bi sır verdi. Buraya Heval Militan’ın yerine geldiğini söyledi. Bizimde MLSPB’li olduğumuzu biliyor. Çayan’a ulaşmamızda bize yardımcı olacak. Spas.

Saat 16.30. Şu Rojava’da alışamadığım tek durum hava koşulları. Resmen bir günde 4 mevsim. 4 ayrı kıtanın hava koşullarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Şimdi yağmur başladı. Biraz serinledik. Spas.

Cuma – 22.05.2015

Saat 05.03. Arkadaşlar top oynuyorlar. Bugünkü dersimiz sporumuz futbol. Ancak ben oynamıyor. Adamlar kale kurarken bile kavga ediyorlar. Spas.

Saat 07.25. Heval Amed bizlere cepheyle ilgili ne anlatıyorsa: bizi cepheye daha çok odaklıyor. Böylesi daha iyi. Spas.

Saat 11.07. günlük defterimi aldım. Daha rahatladım. Spas

Saat 13.50. Az önce Erkan Abi’nin verdiği ve babamdan aldığım tişörtleri yıkadım. Çok zevkli geldi onların temizlendiğini görmek. Gün geçtikçe Heval Amed’e daha çok bağlanıyorum. Burdan giderken tek üzüleceğim konu ondan kısa sürelide olsa ayrılmak. Spas.

Saat 14.10. Canım çok sıkıldı Saner’den günlüğü aldım. Biraz trip atıyo verirken. Ama olsun alışkınız triplere. Burda zaman hızlı geçiyor ama ben sabırsızlanıyorum cepheye gitmek için. Az kaldı 1 ay sonra bizi Alluhuekberlerle dolu çılgın bir savaş bekliyo. Burda her geçen gün politikleşiyoruz. Saner’le yapacağımız politik eylemleri konuşuyoruz çünkü biz birer komutan olucaz. Ailemizi artık aklımıza getirip üzülmüyoruz. Çünkü bizim evimiz partimiz. Biraz Yoldaş Asım’ı özledim ve ona soracak sorularımız var. Yaklaşık 15 gündür gelmiyo. Ama sorun değil burda herşey güzel gidiyo. Saner’le durumumuz iyi. Bu sabah misal gülmekten karnımız ağrıdı. Ara sıra öyle gülmek lazım. Bende biraz espri yapıyorum. Tadında bırakıyoruz. Neyse ben KADİR TANDOĞAN defteri Saner’e veriyim. 2-3 gün sonra görüşürüz. HADİ BAŞ

Saat 23.03. Daha az önce mektepten çıktık. Hastaneden kaçan arkadaşımızla ilgili karar aldık. Aramıza geri döndü. Yarın onunla konuşurum ben. Heval Amed mektepten çıktıktan sonra bana nokta atışların süper dedi. Birkaç açıklama yapmıştım çünkü. Spas. Şew Baş.

Cumartesi – 23.05.2015

Saat 06.33 Kahvaltıyı ettik. Murtfakta sigara içiyoruz. Zana Andok, Renas Amed, Hamza Farkin, Ben. Şimdi Sipan geldi. “yine sigarayı sen aldın.” Dedi güldü. Spas.

Saat 14.01 Bugün 10-11 nöbetini tutarken liseden bi arkadaşı akademide gördüm. Katılım yapmış. Devresi bitmiş Serekaniye’ye cepheye gidiyor. Koşarak geldi sarıldı defalarca öptü. Durduramadım. Kadro olmasına rağmen, eğitim almasına rağmen sistemdeki ismimi söyledi. Kızdım bıyık altından. İsmi Salih Kendal. Umarım cephede görüşürüz. Spas.

Saat 14.27
SİZ BENİ ÇAĞIRDINIZ, BEN GELDİM..
BU BANA DERS OLSUN!
AMA SİZ BENİM BAŞIMI EĞDİREMEDİNİZ…
BUDA SİZE DERS OLSUN!!
“ŞEYH SAİT”
KURDİSTAN

Merhaba yoldaşlar. Canım sıkıldı yazayım dedim. Buraya geleli 23. günümüz zaman çok hızlı geçiyo. Evden ayrılalı 27 gün oldu sanırım ama artık cepheye gitmek için sabırsızlanıyorum. Yaklaşık 1 ayımız falan var hatta daha az. Yoldaş Asım’da bayağıdır bizi görmeye gelmiyor. Ulaş’ı, Cevahir’i, Serpil’i, Betül’ü daha görmedik. Hamleler yoğunlaşmış çok önemli bir tepeyi Daiş’in elinden almışlar. Ama yakında gelirler. Bizim için iyi olur zaman hızlı geçer.

Burda günlerimiz sporlarımız gayet iyi geçiyo. 15 gün sonra askeri eğitime başlarız. Daha iyi olur ve bide İstanbul’dan diğer arkadaşlar çıkış yaptı mı çok merak ediyorum. Yoldaş Asım gelse ilk bunu soracam. Çünkü Partimiz MLSPB-DC yeniden canlanmaya ve bizimde Saner’le içimizdeki devrim ateşi her geçen gün şiddetleniyor. Yapacağımız politik eylemler aklımıza geliyor. Artık aileleri kafaya takmıyoruz. Saner’le haklarında konuşuyoruz. Ama hüzünlenmiyoruz iyice alıştık. cepheye gidelim daha iyi olacak. Neyse bide 2 gün sonra bir daha yazarım. Hadi Şev baş 23.05.2015
Kadir Tandoğan

Saat 19.53. Az önce çantalar arandı. Heval Amed, Ben ve Kadir’in çantasına sadece göz gezdirdi. Mervan’ın çantasından defterini almış. Mervan sırada arkasından namussuz dedi. Benim için ha Çayan’a demiş ha Heval Amed’e. Üstüne yürüdüm sırada ayırdılar. Sonra birkezde bana küfür etti vuracaktım. Heval Militan’a olan saygımdan bizimkilere laf gitmemesi için durdum. Yoksa şimdi ayıltmakla uğraşıyorlardı Mervan’ı. Heval Amed benim gözümde bir MLSPB’lidir, canım ciğerim, adamım Spas.

Saat 22.10. Az önce takım tekmili vardı. Heval Amed’de katıldı. Mervan benim takımımda. İlk başta eleştirimi yaptım ama sonda muhattap olmayacam dedim. Bunun yanlış olduğunu Heval Serxwebun söyledi bana anladım. Takım tekmili bitti. Fedai çavuştu. Gelip Renas’ı nöbete çağırdı. Renas da birden çıldırdı. Listeciler yanlış yapıyor vb gibi şeyler. Listeye bakıyoruz hiçbir yanlışlık yok. Bende sinirlenip Heval Serxwebun’a ben Renas’ın yerine tutucam dedim. O da senin tek başına karar verme hakkın yok dedi. Biraz kızdı açıkçası. Neyse biraz daha dikkat edicem. Spas. Şew baş.

Pazar – 24.05.2015

Saat 09.03. Dersimiz PKK tarihi. Başka bir yoldaş anlatıyor. İyi dinlememiz gerekli. PKK büyük bir hareket. Öğrenmek her zaman bize yarayacaktır. Spas.

Saat 13.57. Az önce mutfakta radyoda dengbej dinledik. Elimde sigaram öyle bir daldım ki hayale. Ailem, mücadele, sevdiğim, yoldaşlarım savaşım film izliyormuşum gibi geçti gözümün önünden. Heval Amed noldu heval demese uyanamam hee. Spas.

Saat 14.43. Müthiş bir yağmur var. Hemde çok müthiş. 10 saniye içinde sırılsıklam olduk. Rojava’nın meteoroloji uzmanı oldum resmen. Saat kaçta havanın ne olacağını çok iyi biliyorum spas.

Saat 19.27 Kadir sağlam bir fırça yiyecek galiba. Nöbet değişiminde tekmil verirken yanlarında siviller varmış. Tam tekmil verirken Heval Reber bozmuş. Birde yani gelen nöbetçiler yani nöbeti devralacak nöbetçiler, Kadir ve yanındakinin silahını alırız diye nöbet değişimine silahsız gitmişler. Heval Militan görmüş. Büyük ihtimalle Heval Militan “İmane ve biçkinin” Spas.

Birazda biz yazalım. Hep Saner’mi yazacak. Artık herşeye alıştım. Günler hızlı geçiyor burda. Kilo aldım göbeğim dışarı çıkmış sigarayı azalttım. Ara sıra kafam Aleynama gidiyo. Spordayken gerilla yürüyüşlerinde falan ama üzülmüyorum. Birgün onun arkasından gelip ona süpriz yapıcam. İnanıyorum ki o da bu mücadeleye katılsın. Belkide umudu kesmiştir benden.

Resimlerimin eve gideceği günü bekliyorum. Annemin babamın herkesin surat ifadesini merak ediyorum kısacası Türkiye’de yapacağımız politik eylemlerimiz var. Aklımda, bizi haberlerden izleyecekler. Ama göremeyecekler. Birini görme şansım olursa dönünce Soner, Aleyna, Batuhan’ı görücem. Hele bi o günler gelsin artık 5 sene sonra mı bilmem. Tanıyamazlar beni çünkü ben planını bile yaptım. Saçlarımı uzatıcam. Devletten yana bir korkum yok. Problem değil çünkü onlar bizim geldiğimizi göremeyecek ama hissedecekler. Hadi Şewbaş

Pazar – 24.05.2015

Kadir Tandoğan

Saat 20.54. Kadir de karalıyor işte arada birşeyler az önce ara verdik çözümleme izliyorduk. Bi sigara yaktım. Uzaklaştım. Cephe geldi aklıma Hırçıma Hırab, Hezal, Kanas, Keleş, Pivaz Heval Amed’in deyimiyle bizleri Allahuekberle dolu çılgın bir savaş bekliyor. İşte o savaşı düşünüp duruyorum saatlerce. Aile, sevgi, aşk, evden çıkarken geride kaldı bende. Ancak geliyor aklıma. Eve (ülke) döndüğümüzde yapılacak politik, anti oligarşik, anti-emperyalist, anti-faşist eylemlikler yaratacağımız HALK AYAKLANMASI VE DEVRİM…

sonra eve uğrarım belki herkesi görürüm. İyice hasret gidermelerini sağladıktan sonra. Başka bir mazlum halkın yardımına, başka bir zalim katliamın karşısında durmaya kısacası başka devrimlere koşmaya devam. Bir devrimcidir mazlumun yanında olan. DEVRİMSİZ YAŞAYAMAYIZ, BİZ.. BİR TANE YETMEZ BELKİ BİZE DEFALARCA KOŞARIZ DEVRİME…
SANER KOÇGİRİ

Pazartesi – 25.05.2015

Saat 08.32. Bugün burdaki değilde evden geleli tam 32 gün oldu. Buradaki kaçıncı günüm saymadım. Ayın 1’inde tam bir ay olacak çünkü 1’inde eğitime girdik. PKK tarihi dersinin ikinci günü. Kürdistan Tarihi dersinin raporunu dün teslim ettik. Spas.

Saat 13.55. bıyıkları kestim. Çocuk gibi oldum. Yemek arasında Heval Militan benle Kadir’i çağırdı. Bizle konuşmayı çok seviyo. Bize çay getirtti. Muhabbet ettik. Spas.

Saat 19.00. Az önce takım tekmili gibi birşey yaptık. Ancak resmi değildi. Heval Mervan beni acayip sinirlendiriyor. Bütün yoğunlaşmamı altüst etti adam. Ne sporunu yapar, ne ağzından yemek düşer, ne konuşmayı, hevalliği bilir gelip bana kendimden geçtiğimi söylüyor. Bütün devre bana keşke daha erken gelseydin diyo bu kuralsızlık abidesi gelip beni eleştiriyor. Hadi eleştirmiş doğru olsa tamam dicem. Sorun onda bize varediyor. Napıcağımı bilmiyorum.

Neyse. Kadir le çok iyiyiz. Hiçbir problemimiz yok. Sayılı günler kaldı artık cepheye. Günlerde patır patır geçip gidiyor. Ancak Heval Asım veya Çayan bizlere kafamızda soru işareti kalmaması gerektiğini söylemişti. Ne yazıkki her ikisinden birinin yanımıza gelip 5 dakikada olsa bilgilendirme yapmaması en büyük soru işareti. Bir sürü önemli hatta birkaç tane önemli sorumuz var ama ne gelen var ne giden. Heval Asım karargahta olmasına rağmen yanımıza gelmedi. Çok kırgınız ve eleştirimizide yapıcaz. Bu konuda netiz.

Biri gelse sadece 10 dakika sorularımıza cevap olsa yeterli. Ama yoklar. Duygusal yöndende artık yani uzun zamandır bir sıkıntımız kalmadı. Herşeyi unuttuk. İşte birtek sorular. Atilla noldu çıkışlar sağlıklı bir şekilde gerçekleşti mi? Ailelerin durumu nedir. Burda olduğumuzu biliyorlar mı kesin. Görüşleri nedir. Söylemleri nedir? 1 mayısta gözaltına alınan arkadaşlardan haber var mı? Yaralılar ne durumda? Mektuplar gitti mi? Cephede durum ne? Arkadaşlar nasıl? İşte bu tür sorular. Neyse. Spas.

Sıkıldım… sıkıldım. Artık savaşa hazırım ölümden hiçbir zaman korkmadığımdan daha da çok korkmuyorum. Artık burda 20,10,5 senelik gerillaların çoluk çocuğa her akşam aynı şeyi anlatmasını başkalarının yoldaşlık kavramını çözememesi, uygulayamaması yüzünden ve biz bir çözümlemeyi çok iyi bir şekilde yaptığımız için hep biz hatalıyız. Çünkü biz doğruyu biliyoruz. Doğru buradakilere yanlış geliyor. Bu yüzden sıkıldım. Ben doğru insanların doğru çözümlemeleri doğru yoğunlaşmalarıyla yaşadım. Büyüdüm. Burası bana havasız gelmeye başladı. Nefes alamamaya başladım. Çünkü hep aynı konular sıkıntı veriyor. Kafa patlatıyor ama politik yönde değil, bazı konular kafa patlatıyor yoksa ben konuşmakla zorluklarla sıkıntılarla ilk kez karşılaşan biri değilim. Ama yeter yani. Yazıyorum yazıyorum doymuyorum. Yeter yani.

Salı – 26.05.2015

Saat 07.09. Adam gibi kahvaltımı bile yapmadım. Yapamadım, yaptırmıyorlar ya. Burdakilerden adam olmaz. Şuanki biraz açım. Umarım değişirler. Umarım. Spas.

Saat 19.17. yarın PKK tarihi dersi bitiyor. Hevale Jın’den kadına yaklaşım dersi alıcaz. Ne zamandır bir kadınla sohbet etme fırsatımız yoktu. Umarım güzel bi 3 gün geçiricem. Komutanlar imanınızı çıkaracak diyor. Ama 2 gün sonra görücez. Bu arada akşam iştimasında ben en ön Kadirse bi arka sıramda. Çavuş olduğum için parolayı bağırarak söylüyorum. Tam iştima bitti arkama bi döndüm Heval Dengbej fotoğraf çekiyor. Hemen Heval Amed’e söyledim o da Heval Militana bekle söyleyelim dedi. Söyledim. Hemen çıktı karargaha nasıl çeker dedi. Bayağı kızdı. Kurallarımıza saygı duyuyorlar. Spas.

Saat 19.41. Gerilla moral gününü izliyoruz. Kızıltepede tanıştığımız Heval Hebun’u gördük. Spas.

Çarşamba – 27.05.2015

Saat 07.23. Bugün süprizlerle uyandık. Yeni Takımlar oluşturduk. Takım 2 (Şehid Zınar) Tim komutanıyım. Diğer yandan çavuşum. Kadir ise benim listecilik görevime uygun görüldü. O da listeci çavuş. Bu görevlendirmeler bizleri mutlu etti. Çünkü burda kim ne görevi hakediyorsa o görev verilir. İlk çavuş görevi verildi. Bugün de Tim komutanıyım. Serkeftın dıxazım.

10.49. Şuan çok sinirliyim. Resmen o Tim komutanlığı görevinden bi anda soğudum. Az önce 3 Tim komutanıyla bir aradaydık. Dedik ki bi aramızda toplanalım. Ne yapmamız gerek. Görevlerimizi güzel bir şekilde nasıl gerçekleştiririz. Hangimiz Timimizi nasıl gerçekten bir devrimci haline çekebiliriz diye toplanalım dedik. Ben hevesli bir şekilde Heval Serxwebun’un yanına gittim. İzin almak için. Bana sana düşmeyen şeyleri çok yapıyorsun. Biz düşünemiyor muyuz? Böyle olursa ceza alırsın dedi. Bende peki dedim. Kurallara karşı duruşum belli zaten.

Ama son lafı beni deli etti. Toplantı yapalım dedim ya hani “devrim kahvehanelerde toplantılarda oturularak konuşarak olmuyor” diyor. Resmen bize dönüp oportunist dediler. Heval Amed “dur” “sus” dedi sanki. Bende direk çıktım. Tamamen soğudum. Bu kadar kendini ve partisini beğenmişlik olmaz, olmamalı. Heval Serxwebun hep Türkiye devrimci hareketleriyle ilgili çözümlemesi hep aynı. ” geç kaldılar şunu geliştiremediler bunu geliştiremediler ” sanki sanarsında Türkiye devrimcileri yok. Sanki birde mücadele eden, üstü kapalı opotünist dediği insanlar değil. Umarım yanlış anlamışım. Spas.

Saat 19.06. Cephede giymemiz için dikilecek giysilerin ölçüleri alınıyo. Terzi geldi. PKK tarihi dersi bitti. Yarın Kadın tarihi dersi olacak. Hevala jın gelecek çok merak ediyorum nasıl bir gün yaşıcaz. Artık herkes cepheyle ilgili konuşmaya başladı. Hele şükür tabi. Ben ve Kadir geldiğimiz günden beri konuşuyorduk. Ama artık herkezin bir görüşü var. Zaman daralıyor. Heval Amed’e hep cepheyi soruyorum. Anlatıyor. Az önce bana sen cephede hiç yabancılık çekmeyeceksin gözlerinden anlıyorum dedi. Kimin nasıl olacağının farkına varabiliyor. Tim komutanı olduğum Takım şükürler olsun sen Tim komutanı oldun diyorlar. İlk geldiğim hafta beni Tim komutanı yapmak istediler ben istemedim. Bakalım nolacak. Spas.

Perşembe – 28.05.2015

Saat 15.46. bugün komanda eğitimini tekrarladık. Hevale jın yarın gelecek. Bugün serbestiz. Birazdan silahımı yenileyip temizlicem. Spas.

Saat 19.35. Mektepteyiz. Çözümleme izlicez. Cepheye her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz. Kadir’le bütün muhabbeterimiz cephede ve Türkiye’de geçireceğimiz günlerdir. Spas.

Cuma – 29.05.2015

Saat 07.03 Artık Tim komutanı olduğum Takımın ismi Şehid Zinardır. 12 kişilik bir Timdir. Biri tecritteydi. Şimdi aramıza geri gelicek. Benim Timimde kendisi. Uğraşmam gerek.

Saat 13.55. Büyük bir ihtimalle Betül yoldaş şehit düştü. Heval Amed radyodan bizimle ilgili şehid haberi duyduğunu B harfinde biri diye hatırladığını söyledi. Ancak kimse bize bilgi vermedi. Ne bizimkilerden haber var. Ne de net bi bilgi. Heval Amed üstünde duracağını söyledi. Bakalım nolcak. Spas.

Saat 16.54. az önce Heval Militan’a medyadaki haberi söyledim. Ben araştıracağım dedi. Heval Andok’a sordum öyle birşey yok dedi. Umarım öyledir. İçimde bu sıkıntıyla ne iştahımız var ne de uykumuz. Bakalım kesin bir bilgi gelirse ya rahatlıcaz ya da raporumuzu yazıp direk arkadaşların yanına geçicez. Spas.

Saat 19.39. heval Amed bir sıkıntının olmadığını. Arkadaşların Gezi Direnişi, Rojava Devrimi ve büyük bir ihtimalle … … bizle birleşmesiyle ilgili açıklama yapmışlar. Çok mutlu olduk. Bide gelip bizi görseler. Bilgi aktarsalar daha’da moral olacak. Yarın eğitimin bitmesine 22 gün kalıyor. Gelseler nasıl geçtiğini dahi anlamayız. Spas.

Saat 22.59. Az önce Hevale Berivan’ın önerdiği Kadın Tarihi dersinde eğitim amaçlı izlenen Sümeyyeyi Taşlamak adlı filmi izledik. Dicek çok şeyim var ama sayfalar yetmez. Nede ben sinirlerime hakim olabilirim. Büyük ihtimalle … … bize geçmiş ama tam belli değil, neden? Çünkü kimse (Asım ve Çayan) bizi görmeye gelmediler. Özlemekten değil bilgi alamamaktan yana sıkıntılıyız. Bu kadar. ŞEWBAŞ.
YAŞASIN DEVRİM KARDEŞLİĞİ
YAŞASIN DEVRİMCİ DAYANIŞMA

Cumartesi – 30.05.2015

Saat 07.06. Kadına yaklaşım dersinin 2. Günündeyiz. Hevalleri bekliyoruz. Kadir bugün kesin bizimkiler gelicek. Diyor. Günlerde hızlıca geçiyor. Sıkıntımızda yoktur. Spas.

30.05.2015

* Güneş şafakta savaşanlarındır.

(Dijraber Amed)

09:03
Saat 15.42. Şuan Renas Amed gözlerini dikmiş ne yazdığıma bakıyor. Herneyse çekildi. Heval Amed perverde bitince 5-6 gün dinleneceğimizi söyledi. Hemen birkaç plan yaptım. Tabi bu planlar kesin kes gerçekleşir mi, muamma ama zaman geçirmek için bazen böyle yoğunlaşıyorum. Öncelikle yeni şerwanlar geldiyse hepsini tek tek görücez, sonra cephede veya branş eğitimi alan yoldaşları ziyaret edicez. Ondan sonrada gerekli olan bir kaç ufak ihtiyacı giderdikten sonra işimiz tamamdır. Sonra arkadaşlarla cepheyle ilgili bilgi alımı yapıcaz. Sonuçta deneyimleri var. Bize yapacağımız, yapmamız gereken şeyleri söylerler. Zaten işimiz halolur. Sonra Heval Amed’in dediği gibi “Bizi AllahuEkber’lerle dolu çılgın bir savaş bekliyor” Spas.

Yoldaşlar merhaba canım yine sıkıldı. Ama son 22 gün kaldı. Sabırlı olucaz. Adım adım DEVRİME gidiyoruz. Yolumuz dikenli yoldur. AYAĞINI SEVEN gelmez. Kadir Tandoğan.

GEZİ DİRENİŞİNE ROJAVA’DAN BİN SELAM.
Saat 18.51. Kadir’in bugün içimden bi ses gelicekler dediği hissi gerçek oldu ancak yarım yamalak. Bizimkiler geldi Cevahir, Ulaş, Asım yanlarında biri vardı tanımıyorum. Ben nöbetteydim. Bir araba geldiğini gördüm. İçinden son inen kambur yürüyordu. Cevahir olduğunu anladım. Nöbeti devralırken arkadaşlara kimin geldiğini sordum. Türk solundan birileri geldi dediler. Bizimkiler olduğu kesinleşti. Ancak bir türlü bizi çağırmaya kimse gelmedi veya Kadir’i saolsunlar izin vermemişler. Neyse. Çıkarlarken beni gördüler. Arabadan indiler sarıldılar falan. Birkaç güne gelecekler. Bizide yeminden önce alacaklar zaten çok mutluyum. 1 günde olsa erken gidecem burdan.

Saat 22.01. BERİTAN’ı 10 yıl sonra tekrar izlemek çok güzel bir duygu. Çok büyük bir savaşçı, büyük bir devrimci… Yolu yolumuzdur. ŞEHİT NAMIRIN !!!
BERİTAN CUDİ

Pazar – 31.05.2015

Saat 12.11. Kadına yaklaşım dersi bugün bitiyor. Artık sona gelmeye başladık. Katılım ve platform zamanını bekliyorum. Herkez kalkacak tahtaya tek tek, bütün yoldaşlar tek tek eleştirilerini yapacaklar. Bakalım ne bekliyor bizi. Heval Asım dün yakında sizi görmeye gelicez dedi. Büyük ihtimalle 5-6 gün sonra gelirler. Gerçekten zaman çok çabuk geçmeye başladı. Artık bugünden sonra ideoloji dersleri günü birlik olucağı için öbür gün ne dersi görüceğimizi bilmediğimizden daha heyecanlı olur. Yarın ne görücez bakalım. Öğleden sonra daha çabuk geçiyo zaman zaten. Bu akşamda Serokatinin Zilan yoldaşla ilgili çözümlemesini izlicez. Spas.

Saat 14.34. Bugün kadına yaklaşım dersi bitiyor. Mutlu oldum. Bugün çünkü timimdeki bir yoldaşın eşi geldi onu görmeye kendisi YPJ’lidir. Heval Botan benim öğretmenim gibi birşey. Yaşı büyük olgun bir gerilla. Son günlerimde onun tim komutanlığını yapmak çok güzel bir duygu. Kendisini bugün mutlu görmek eşiyle dertleştiğini görmek benide mutlu etti. Mutluluklar dilerim. Umarım aynı cephede omuz omuza savaşırlar. Spas.

Saat 15.11. Bu akşam veya belki şuan bile çatışma içinde olabilirler. 31 Mayıs direnişinin geçen seneki gibi olabileceğini düşünmüyorum çünkü oligarşi böyle bir ayaklanmanın tekrar zaminin hazırlanmasına göz yummayacaktır. Ancak halkımız ve yoldaşlarımızdan kuşkumuz yoktur. Her zamam her alanda olduğu gibi DEVRİM CEPHESİ en ön safta HALK ÖNCÜLÜĞÜNÜ SIRTLAYACAKTIR SERKEFTIN HEVALNO.

Saat 21.09. ideoloji dersinin tarihsel süreci sona erdi. Yarın 3 gün sürecek olan katılım dersi var. Özgeçmişin, yaşama karşı görüşün, en çok etkilendiğin ders falan gibi açıklamaları yapıp oturuyosun. 3 günde platform. Tahtaya kalkıp arkadaşların baştan sona kadar seninle ilgili eleştirilerini dinleyip oturuyorsun. Askeri dersler başlasın artık gerçekten sıkıldım yav. Spas.

Pazartesi – 01.06.2015

Saat 07.02. Bugün katılım dersi başladı. 3 gün sürecekmiş. Bakalım ne olucak. Spas.

Saat 08.47 Katılım dersinin 2. Saatindeyiz. Az önce molada, Heval Serxwebun benle Mazlum Kara’nın heder olduğunu söyledi. Bizi hedeflemiş kendisi. Bakalım ne hatalar yapmışız. Bende bilmiyorum farkında olmadan ne yapmış olabilirim acaba da hedef oldum. Böyle düşünmem gerek. Umarım sadece yapmış olduğum eksiklikler yüzünden hedefimdir ki bana hiç öyle gelmiyor. Bir sevmeme seziyorum gerçi umrumdada değil. Kalkar dinler oturur eleştiriler üstündede dururum. Hadi Bakalım.

Saat 15.00. Az önce katılım dersinde sıra bana geldi. Arkadaşlar bu ara üslubumun sert bir üslup olduğunu söylediler. Arkadaşların eleştirilerinin bazıları doğru bazıları yanlış geldi bana. Mazlum Kara arkadaş çok doğru bir açıklama yaptı. Ben gerillayı burdaki arkadaşlardan farlı görüyordum. Burdaki arkadaşlar benim bu düşüncelerimde kırılma yaşamamı sağladılar. çünkü gerillaya yakışmayan hareketlerde bulunuyorlar o ağırlığa sahip değiller. Bunun içindi.

Ancak Heval Serxwebun resmen bizim hiçbir zaman bir PKK kadar güçlü olamıyacağımızı PKK’nin çok farklı olduğunu söyledi. Benim kalıplaşma içine girdiğimi yani kendi ideoloji teori ve yolumuzu burda uygulamamın yanlış olduğunu söylüyor. Ancak burdaki arkadaşlar nasıl’ki her koşulda Apocu çizgisi diyorsa Bizde her zaman Çayan çizgisi diyoruz. Hiçbir alanda bu düşüncelerim değişmez. Heval Serxwebun bana sonumun böyle giderse PKK içinde bulunan Hogırlardan, Terzi Cemallerden farkın olmaz. Yani ihanetçi olursun demeye çalıştı. Sen beni anladın dedi.Heval serxwebun PKK den baska bir hareketin var olduguna var olamıcagına inanıyor.

Ancak şerefim üzerine yemin ederimki MLSPB-DC bütün dünyayı tekrar sarsacak, böyle düşünenlerin hepsini yerin dibine, böyle düşünenleride yerin dibine sokacaktır. kendimi geliştiricem bugünden sonrada bunu herkez görecek. aslında degiştirme degilde bir daha buraya adapte olacamki burdan morelim bozuk gitmeyeyim, aslında benim için önemli degil burda ki düşünceler beni tanımıyorlar, bende rahatca kendimi açıklayamıyorum, tartışmalara (politik tartışmalar) giremiyorum. Yoldaşlarımın eleştirileri benim için önemlidir. çünkü bizim işleyişimiz PPK de oldugu gibi degildir, heval serxwabunu çok seviyorum, ama bu tip bizi küçük gören açıklamaları beni hem üzüyor, hemde gaz veriyor. zaten pratikte de bunu çok iyi gösterecez, bir çok hewal serxwabunlar anlayacak, savaşan tek ordunun PKK olmadıgını Serkeftin.

Saat 18:38. Dün PKK konseyinden gelen talimatlar aktarıldı. bugünse KCK den gelen talimatlar okunacak. az önce Haziran şehitleri için 1 dakikalık saygı durusunda bulunduk, onlar kendi şehitleri için biz ise, hem parti şehitlerimiz, hemde PKK şehitleri için saygı duruşundaydık. heval rebere arkdaşlarımızın bizi platform dersi baslamadan önce alıcaklarını heval militana iletmesini söyledim. yarın yine hatırlatacagım, büyük bir ihtimalle 6 Haziran’da bizi görmeye gelirler diye düsünüyorum. çünkü bir toplama olacaktır açıklama için bizide alabilirler veya yanımıza gelebilirler umarım öyle olur. BİZİ ÇOK BOŞLADILAR

Saat 18:58.
DEVRİM YOLUNUN SARP YAMAÇLARINDA İLERLİYOR GERİLLALAR MLSPB-DC SAVAŞIYOR
Saat 20:04
MAHİR ÇAYAN
CİHAN ALPTEKİN
ÖMER AYNA
SAFFET ALP
SİNAN KAZIM ÖZÜDOGRU
SABAHATTİN KURT
HÜDAYİ ARIKAN
AHMET ATASOY
ERTAN SARUHAN
NİHAT YILMAZ
KIZILDIRE SON DEGİL SAVAS SÜRÜYOR…
KIZILDERE BİR SAVAS MANİFESTOSUDUR
KIZILDERE MAZİDE KALMIS BİR HATIRA DEGİL BİR ŞAVAŞ ÇAĞRISIDIR
30 MART 1972-…

Salı – 02.06.2015

Saat 05:28. Bu gün spor yok bizim timden Numan Ahmet mutfakçı salata yapıyoruz mutfakta serhıldan Cudi, Agit ile bugün katılımın 2. günü bakalım ne olacak.

Saat 09.46
Artık fazla yazasım yok. Niye bilmiyorum. Sıkılmak kelimesi agırlıgını günden güne artırıyor birde herşey aynı, büyük ihtimalle platformdan önce alınıcaz yani 4 gün önce falan kesin degil. ama ben takım komutanıma bildirdim, iş bir tek bizimkilere bildirmeye kaldı arkadaş gelmiyor adamlar yaa, tek rahatlama beynimizi boşaltma kaynagımız yoldaslar onlarda gelmiyorlar, gelmiyorlar ben cepheye gidiyim gelen bütün arkadaşların yanına 15 günde bir ugramaya çalışıcam, buna özen göstericem çünkü yasadım yani rahatlamamı az da olsa saglayan türkülerimiz, marşlarımızdır onları söylerken seslendirirken huzurlanıyorum Spas

Saat 16.33 az önce Kadir katılım dersinde sırasını aldı ve kalktı arkadasların yaptıgı %90 eleştirileri iyidi %10 ise benden fikir almaması benden perspektif almaması yaşama katılması ile ilgiliydi, Heval Rüstem kalkıp arkadaş sistemi düşünüyor ordan kurtulamamış bilmiyorlarki bizim asıl işimiz sistemden kurtulmak degilde sistemin ortasına zıplamak oldugunu, ancak bilmemelerine veriyoruz.

Heval Serxwebun kalkıp, bizim büyük bir yükün altına girdigimizi. bunu taşımanın zor olduğununu. Türk solunu bizim herakete geçirecegimizi söyledi, arkadaşlar anlıcaklardı nerdeyse, ancak Kadir’in son sözleri süperdi, Heval Rüstem’e dönüp ”Evet benim aklım sistemde, Çünkü ben Mahir’lerden, Deniz’lerden, Kadir Tandogan’lardan, Ahmet Saner’lerden aldığım bayragı oligarşinin burçlarına dikmek için buradayım” dedi içimden kalkıp alkışlayasım geldi Spas

Birazdan Heval serxabun’un yanına gidip benim ile ilgili perspektif lerde bulunmasını isitiyecegim. çünkü mücadelemiz silahlı bir mücadele 40 sene sonra silahlar tekrar çıkacak mermi nanumluya tekrar sürülecek. Bunu sağlayan, elime silahı ilk verip onu öğreten insanların arasında ve değerli bir gerilla. Yalnız konuşmak istememin sebebi savunmayı rahatça yapabilmek. Spas.

Saat 18.55. Az önce Heval Serxwebun’la uzun süreli bir muhabbet ettik. Bana ilerde bir önder olmam için yapmamam ve yapmam gereken şeyleri söyledi. Bana “Nasıl Katılmalı” adlı Murat Karayılan’ın kitabını önerdi. okucam kesin. Birde arkadaşların karargah kurma gibi bir düşünceleri varmış bunu dile getirdi. Biz 3-4 gün erkenden çıkıcaz bu kesin. Umarım arkadaşlar gelirde söyleriz. Veya burdaki arkadaşlar haber verirler. Spas.

Heval Serxwebun bana bireyci olmamam gerektiğini, kendimi hiçbir zaman “olmuş” hissetmemem gerektiğini söyledi. Bende üzerinde duracağımı söyledim. Spas.

Saat 19.45. Şunu kavramak gerekirki. Burda yaşayıp yaşayamayacağın en büyük aşkı yaşıyorsun. Dokunamıyorsun, göremiyorsun, duyamıyorsun, kokusunu duyamıyorsun, hissedemiyorsun; ancak sonunda ölüceğini bilsen dahi geri adım atmıyorsun. O aşkın sadece adını biliyorsun DEVRİM. Aslında sana bir yararı olmıcak, cebine para girmicek, zengin etmicek, rahat yaşatmıcak belki, aylarca uyumıcaksın, günlerce aç kalıcaksın, dermanın kalmayana kadar nefesin kesiline kadar gideceksin Ancak ayakların bacağına, beynin kafanın içinde, kalbin çalıştığı sürece hep üreteceksin, ürettiğin tükettiğinin 1000 katı olmak zorundaki farklılığın göze batsın. Bu olumlu, doğru, haklı farklılık insanlığı sana ulaştırsın. İnsanlık sana ulaşsın ki doğru tabelası büyüsün, görüş açın genişlesinki kötü olan kendi kendine hedef haline gelsin. Sonra hayatın boyunca o hedefi yıkmaya çalış yık ve AŞKINA KAVUŞ… hiç birşey hissetmessen bile yılların mücadelesi, verilen emek, dökülen ter sadece ve sadece bir “ohh”la sonlansın. AŞK BU.

-Bu yüzden devrimcinin aşkı iki insanın karşılıklı egolarını tatmin etmek amaçlı geçirilen saatler, günler, yıllar olmamalı. Sadece ve sadece tüketirsin. Tükettikçe o sistem içinde köle haline gelirsin.

SERKEFTIN ŞOREŞGER…

Saat 01.51 Nöbeti şimdi devrettim Daiş Efrin’e saldırmış. Az önce Asayiş’ten silah sesleri geldi. Heval Andok daha yeni geldi karargaha. Hava şuan çok kötü şimşek geceyi aydınlatıyor büyük bir ihtimalle yarında spor yok. Spas dıkım

Çarşamba – 03.06.2015

Saat 07.18. bu sabah buraya gelişimden bu yana ki en kötü sporu yaşadım aslında en kolay ama biyandanda en zor spordu. sadece arazide yürüyorduk ama kendine ”gerillla” diyen arkadaşlar sporu mahvettiler. 1 grup 50 m ilerde, bi grup 50 m arkada falan. Tekmilde ise Ben geldiğim günden bu yana ki patlamamı yaptım. Çiya yı yerden yere vurdum. Öncelikle ayağım yara olduğu için kendimi veremedim bunun için öz eleştirimi veriyorum ve Çiya’yı eleştiriyorum. Bizlere yalan söylüyor, hiç bir sıkıntısı olmamasına rağmen sporda sorun çıkarıyor. Komisyon ona bu rahatlığı sağlıyorsa gelmesin spora, gitsin uyusun, kimsede Çiya neden gelmiyor demez. canı sağolsun ama gelmesin dedim, gidip hemen ama geldiği gibi heval Militan’a koştu sanki annesine şikayet eder gibi. Umurumdada değil. Spas.

Saat 08.55. dün gece bir rüya gördüm. Güzelmi kötümü anlamadım. Bizim devreye çayan yoldaş doçka aracıyla geliyor. Mangaya bir giriyorum ki tüm MLSPB Rojava kadrosu mangada. Ama uyuyorlar konuşmuyoruz. Sonra sabah oluyor. Bana cepheye gittikleri söyleniyor. Bir anda Cesim dedem ve Tuncay amcam geliyorlar. Bana kızıyorlar sonra amcam daha çok erken falan gibi cümleler kuruyor. ”gel gidelim” diyor. Bende “gelin sizi arabaya kadar götüreyim ordan gidin” diyorum. Tuncay amcam orda bişiler diyor ama anlamadım. Binip gidiyorlar. Spas

Saat 12.20. şuan karaçodayız heval Asım, Cevahir ve Betül bizleri bu gün aldı. Devreden ayrıldık. Silahımızı, rağtımızı aldık. Ben mal hırab, Kadir bixy ‘i aldı ayrıca çift kolu aldık. Artık cepheye geçiyoruz. Spas

Perşembe – 04.06.2015

Saat 10.43. Kadir’le Parti bayrağımızı alıp silahlarımızla fotoğraf çekildik. Bizim için gurur verici bir durum o bayrağı alıp mavzer elde gülümsemek. Bazı sıkıntılar var. Semih ve özgür yoldaşlar 1 mayıs korsanında alınmışlar. Şuan cezaevindelermiş Atilla ise köye götürülmüş babasına … … … … ismini vermiş. Ablası geçen gün ölmüş. Ama biz yinede iyiyiz

Cuma – 05.06.2015

Saat 08.54. Dün gece Serekaniye’ye geçtik, önce BÖG’lü yoldaşların noktasına geçtik. şuan Ulaş, Kadir yoldaş’larla birlikte nokamızda oturuyoruz. Güzel bir gün. Hadi baş.

Cumartesi – 06.06.2015

Saat 17.58. bu gün Haziran şehitlerimiz anmasını gerçekleştirdik. Fotoğraflar twitter ve facebook sayfalarına atıldı akşamsa Didar Şensoy silahlı propaganda timi (Birliği) adı altında Kadir Tandoğan ve benim Rojava topraklarında savaşa katıldığını, direnişte yerimizi aldığımızla ilgili fotoğraf ve yazı paylaşılacak. Ne yazıkki çıkış yaptığımızdan bu yana bizim Aileden özellikle hiç bir sayfa takibi ve beğenisi yok. Belki güvenlik açısından bizim arkadaşlar uyarmıştır ama moralimi bozdu. Neyse birazdan bakıcam tekrar, ancak yarın Mahir Arpaçay yoldaşı uğurluycaz. Spas

Pazar – 07.06.2015

Saat 21.57 şuan YPJ’li arkadaşların kaldığı yere çıktık. BÖĞ’lü arkadaşların kaldığı noktanın hemen üstünde. Seçimlerin sonucu öğrenmek amaçlı. Seçimler çok olumlu %12.7 şuan. yarın sporumuza eğitimimize başlıycaz. Büyük ihtimalle 3 gün sonra cepheye geçiş yapacaz. Hadi bakalım. Şewbaş.

Pazartesi – 08.06.2015

Saat sabah 04.08 dün geceden beri uyumadım. Nedense bu aralar gündüzleri mayışıyorum yatıyorum ama hiç sıkıntı yok ben irademe sahip çıkabilirim. 1 saat sonra zor ama güzel eğitim var. Ne kadar eğitim alırsak o kadar iyi çünkü 2-3 gün sonra filan cephede olucaz. Cephe deneyimi aldıktan sonra herşey daha güzel olacak biliyorum yoldaşlarımla iyiyim. Saner’de yanımda yatıyor yatsın bakalım hadi rojbaş:)
KADİR TANDOĞAN YAŞIYOR SAVAŞIYOR

Salı – 09.06.2015

Saat 13.17. bu gün saat 15 te cepheye gitmeden önceki son askeri eğitimimizi atışlarımızı serpil polat yoldaşın vereceği eğitimle tamamlayacağız. Yarın içinde bulunacağımız (Didar Şensoy Silahlı Propaganda Birliği) Enternasyonalist Özgürlük Taburu’nun ilanı yapılacak dünyaya duyurulacak. Bu Tabur hareketli bir Tabur olacak, Tabur komutanı yardımcısı Hüseyin Cevahir yoldaştır. Açıkçası o bekledğimiz çılgın savaş bizim için 2 veya 3 gün sora başlayacak. Tıl Abyad bizi bekliyor. Temizlenmeyi bekliyor. Üzerimize düşen herşeyi birer MLSPB DC SAVAŞÇISI olarak yerine getirmeye hazırız.
AN SERKEFTİN AN SERKEFTİN.
YAŞASIN MLSPB-DC.
YAŞASIN ORTADOĞU DEVRİM CEPHESİ.
AHMET SANER
KADİR TANDOĞAN
YAŞIYOR SAVAŞIYOR…

Saat 23.00. az önce Ben, Kadir, Serpil ve Ulaş yoldaş damda oturup sohbet ettik. Sivildeki anıları falan anlattık. Çok güldük, baya bi güldük. İyi geldi gerçekten . umarım bi daha bir araya gelirsek güleriz. Spas şewbaş.

26.06.2015-Cuma

Saat 09.06. Şuan …’lü arkadaşların noktasında Asım Yoldaş., Faruk Yoldaş. Partizan Yoldaş. Muhabbet ediyoruz. Cevahir (…) hastaneye bizim arabayla gitti. Yafes götürdü. Gelmelerini bekliyoruz. Dün cenaze olduğu için Derik’e geldi. Bende hastaneye gitme gerekçesiyle arkadaşlarıda görmek istediğim için izin aldım. Dün noktada kaldım. Bugün cepheye geçicem. Ozan ve Odisev’i de gördük iyiler. Şimdilik bu kadar. Spas.

Saat 13.32. Bizim noktaya vardık. İner inmez bir havan düştü. 10 dakika sonra bir tane daha düştü. Benim için eğlenceli bir durumdu ama Yafes yoldaş bayağa heyecanlandı. Komik olma derecesine geldi artık. Bayağa bir güldüm yani. Neyse duruma göre yazarım.

Saat 14.44. Bugün BÖG noktasında Asım Yoldaş’la konuşmak istedim. Yeni şervan akademisinde Aileme ve Evin’e yazdığım mektupları yolda güvenlik dolayısıyla imha edilmiş. Biraz moralimi bozdu. Onlara bilgi vermek iyi olurdu ama bir dahakine artık. Cepheyi özledim yani 1 gün ayrı kalmak bile özlediğimi anlamama yetti. Spas.

Saat 16.12. Nöbetim daha yeni bitti. Yeni şervanda olduğu gibi nöbetler benim için kafa dinleme, yoğunlaşma vb. Gibi şeyleri yaptığım bir zaman dilimi. Yeni gelen Koçer Ermutlu, Yafes Tolhıldan ve Çekdar yoldaşların verdiği bilgiler ayrıca Asım Yoldaş’ın verdiği bilgiler biraz canımı sıktı. Benim çıkışımla birlikte Volkan’ın okula ve derneğe gitmiyor oluşu, Çağla’nın derneğe gitmemesi ve birgün derneğe gelip ağladığını duydum, idare kitlesinin hiçbirinin dernekle bir bağlantısı kalmadığını öğrenmek, Siirt mahallesi gençliğinin derneğe gelmemesi bu tip olaylar beni üzdü.

Hiç beklemediğim olaylar, hiç beklemediğim kişilerden bu tip hatalar (Bana göre hata) bu savaşın içinde moral bozukluğu yarattı açıkçası. Aslında defteri almak amacımda içimi yazıya dökmektir. anlamak istemediğim anlam veremediğim ve şiddetle eleştirdiğim bir diğer konuda sosyalist bir sülalenin içinden bir birey militan, gerilla mücadelesi vermek için Rojava geliyor o aileden hiç beklenmedik tepkiler yağıyor. Bunu kendime ve vermiş olduğum ve yine vereceğim mücadeleye hakaret olarak kabul ediyorum. Bizler buraya boşu boşuna gelmedik. Günlerimizi aylarımızı yıllarımızı boşu boşuna bu mücadeleye adamadık en önemlisi canımızı. Eğer sorunlar hallolduğunda mektup yollama gibi bir durum olursa ağır eleştirilerde bulunacam. Neyse. Slav Rez.

Saat 19.28. Yaklaşık bi 40 dakika önce yemekteyken 2 havan topu düştü. Neyse ki yaşıyoruz hava aşırı sıcak uyutmuyor. Neyse. Slav Rez.

NOT: Çatışma Esnasında Alper Çakas Yoldaş Yaralı iken Ve Çatışma Sürerken Başka Bir Yoldaş Tarafından Günlüğüne Yazdırdığı Son Sözleridir. 27 Haziran 2015


“Ben MLSPB Devrim savaşçısı AHMET SANER

Partimi çağırın

Önderimiz Mahir Çayan

Arkadaşlara selam söyle

Helin’i çok seviyorum

Kavga bitmeyecek

Devrimi İstanbul borsasını vurarak yapıcaz”


Dipnot:  Alper Çakas (Ahmet Saner Koçgiri) Yoldaş Şehit Düştüğünde Üzerinde Taşıdığı Parti Bayrağı, Not Defteri, Silahı Ve Kıyafetleri.

image_pdf
You might also like