Türkiye’nin İlk Kır Gerillaları – Sinan Cemgil, Kadir Manga ve Alpaslan Özdoğan

0 1.440
image_pdf

Nurhak’tan Doğan Güneş: 
SİNAN KADİR ALPASLAN

Türkiye’nin ilk kır gerillaları… Sinan Cemgil, Kadir Manga ve Alpaslan Özdoğan… 

1971 yılında gerçekleştirmeye başladığı şehir gerillası eylemleri sonrasında Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) düşman tarafından kuşatılan alanlarda kır gerilla savaşının hazırlığının başlatılması ve sürdürülmesi kararı alarak kır savaşının zeminlerini yaratmaya karar verir. Şehirlerde bulunan kadrolar kırlara geçmeye başlarlar.

Kıra geçerken, THKO yönetici ve savaşçılarından Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan’ın yakalanması, elbette ciddi bir kayıp olarak görülmektedir. Ancak tüm bunlara rağmen geçişler yapılmış ve birlikler oluşturulmuştur.
Örgütün yöneticilerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’la birlikte 17 kişinin idam cezası alması üzerine THKO gerillaları faaliyete geçme kararı alır. 1971 Mayıs sonlarında Kürecik Amerikan Radar üssünü basmaya karar verirler.
Bu kararla birlikte Sinan Cemgil, Kadir Manga, Alparslan Özdoğan, Mustafa Yalçıner, Hacı Tonak’ın bulunduğu gerilla birliği bu eylem için görevlendirilir. Diğer birlikler ise, bu eylem sonrasında yapılacak operasyonları göğüsleyebilmesi için başka alanlara kaydırılır.

31 Mayıs 1971 Pazartesi günü saat 13.00 haberlerinde radyolardan bir ses duyulmaya başlar. Adıyaman’ın Gölbaşı İlçesi İnekli Köyünde jandarmalarla girdiği çatışma sonrasında Sinan Cemgil, Kadir Manga, Alparslan Özdoğan şehit düşmüştür. Sinan ve Alparslan ODTÜ’de, Kadir ise Erzurum Atatürk üniversitesinde öğrencidir. Ama aynı zamanda onlar Türkiye silahlı devrim tarihine kocaman bir çentik atmış devrim komutanı ve askerleridir.

Ayrıca bu olay ve sonrasında Türkiye devrimci hareketinin en önemli dayanışma geleneklerine de tanık olunmuştur. Örneğin THKP-C, Deniz’lerin idamını önlmek için Ünye’de üç İngiliz ajanını esir aldıktan sonra Kızıldere’de şehit düşerlerken, İbrahim Kaypakkaya ise Sinan’ları ihbar eden muhtarı cezalandırmıştır.

YAŞASIN GERİLLA SAVAŞI

TEK YOL DEVRİM

image_pdf
You might also like